Przełom w odżywianiu: Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym pomogą Ci szybko schudnąć!
Podstawowym źródłem energii w każdej diecie zbilansowanej są węglowodany. To właśnie one poprzez spalanie glukozy dostarczają energii komórkom. Energia pozyskiwana z węglowodanów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, mózgu, serca i wątroby. Dieta niskie IG należy do diet zbilansowanych więc i w niej węglowodany pełnią niezwykle ważną funkcję. Jednak należy wspomnieć, że w przypadku diety z niskim IG, poza ilością węglowodanów w diecie, niezbędne jest monitorowanie indeksu glikemicznego. Choć indeks glikemiczny to pojęcie, które jeszcze do niedawna dotyczyło wyłącznie osób zmagających się z cukrzycą i insulinoopornością, dziś dieta zakładająca niski indeks glikemiczny jest ratunkiem dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Sprawdź, jakie węglowodany o niskim indeksie glikemicznym powinny znaleźć się w Twojej diecie, jeśli chcesz schudnąć.
Za węglowodany o niskim indeksie glikemicznym uznaje się te, których indeks glikemiczny jest mniejszy niż 50 (<50). Poniżej znajdziesz listę owoców i warzyw, które są węglowodanami z niskim indeksem glikemicznym. Dieta z niskim IG powinna być bogata w warzywa i owoce, które dostarczą niezbędnych witamin, minerałów oraz błonnika, bez którego żadna dieta nie może się obejść.
Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym lista:
Owoce:
- awokado 10
- agrest 15
- wiśnie 22
- malin 25
- suszone morele 32
- jabłko 36
- truskawki 40
- pomarańcza 43
- gruszka 43
- winogrona 46
- grejpfrut 47
Warzywa:
- sałata 10
- kapusta 15
- ogórek 15
- cebula 15
- cukinia 15
- bakłażan 20
- seler 35
- surowa marchew 35
Pamiętaj, że na indeks glikemiczny ma wpływ również:
- zawartość białka i tłuszczu
- ilość i rodzaj węglowodanów
- stopień dojrzałości owoców
- ilość skrobi w produkcie
- sposób przygotowania potraw.
Węglowodany złożone to podstawa każdej zdrowej diety zbilansowanej. Jeśli jesteś na diecie z niskim IG, wybieraj węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym.
Węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym lista:
- kasza jęczmienna pęczak 25
- chleb pełnoziarnisty z otrębami 44
- otręby pszenne 45
- kasza gryczana 45
- chleb razowy na zakwasie 48
Do przygotowania pizzy, domowego pieczywa lub ciasta z niskim indeksem glikemicznym świetnie sprawdzi się mąka z niskim IG. Za mąkę o niskim IG uchodzi:
- mąka pszenna typ 1850 – 45
- mąka pszenna 2000 pełnoziarnista – 45
Komponowanie posiłków z niskim indeksem glikemicznym dla kogoś bez doświadczenia, może stanowić nie lada problem. Liczenie kalorii, zakupy, planowanie jadłospisów i przygotowanie posiłków jest sporym wyzwaniem, dodanie do tego jeszcze monitorowania indeksu glikemicznego poszczególnych produktów, sprawia, że wiele osób odpuszcza i rezygnuje z diety.
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i rozpocząć odchudzanie z dietą z niskim IG, sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej. Nasz catering to kilkanaście różnych jadłospisów, które tak jak nasza popularna dieta z niskim IG wspomogły naszych klientów w redukcji setek kilogramów. Wszystkie nasze diety przygotowujemy w porozumieniu z najlepszymi dietetykami w kraju, którzy dbając o pro zdrowotność naszych diet, wyeliminowali z nich konserwanty i wzmacniacze smaków. Dzięki wdrożonym innowacjom, eliminacji chemii i bogatej ofercie staliśmy się najchętniej wybieranym cateringiem w Polsce. Jeśli chcesz, by zespół wykwalifikowanych dietetyków i kucharzy kompleksowo zadbał o Twoje żywienie, wybierz jedną z naszych diet. My zadbamy o Twoje żywienie i energię, a Ty zajmiesz się pracą, nauką i zabawą. Dieta z niskim indeksem glikemicznym pomoże odzyskać nie tylko piękną sylwetkę, ale również zdrowie i dobre samopoczucie.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Odchudzanie po 40: poznaj skuteczne sposoby na schudnięcie
Dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto
Catering dietetyczny: czym jest i kiedy zdecydować się na dietę pudełkową?
Dieta odchudzająca: skuteczne i zdrowe diety odchudzające Co jeść na diecie odchudzającej?
Zasady diety dash – sprawdź co to jest
Dieta odchudzająca: przykładowy jadłospis oraz przepisy Sprawdź, co jeść, a czego unikać
Ile kosztuje catering dietetyczny?
Dieta ujemnych kalorii: wszystko, co warto o niej wiedzieć!
Przykładowy jadłospis diety DASH
Mleko z ziemniaków – jak powstaje i czy jest zdrowe