dieta sokowa zdrowe odchudzanie
Powrót do bloga

Odchudzanie podczas diety sokowej

Dieta sokowa, określana również detoksem sokowym, to specyficzna opcja żywienia, która polega na zastąpieniu stałych posiłków, naturalnymi, świeżo wyciskanymi sokami owocowymi i owowcowo-warzywnymi. Aktualnie stanowi ona jeden z najbardziej popularnych i modnych sposobów na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn oraz poprawę funkcjonowania organizmu, a także na odciążenie układu krążenia i pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów w bardzo krótkim czasie. Warto jednak wskazać, że redukcja wagi nie jest głównym założeniem diety, a jedynie efektem ubocznym jej stosowania. Pojawiają się zatem pytania, czy dieta sokowa jest dobra na odchudzanie? Ile można schudnąć w tydzień na diecie sokowej? Czy detoks sokowy to zdrowy sposób odchudzania? Na te i inne pytania zdradzimy odpowiedź już za chwilę.

Dieta sokowa a zdrowe odchudzanie

Dieta sokowa stanowi popularny w ostatnim czasie sposób odchudzania. Warto jednak wskazać, że choć detoks sokowy pozwala na niewielką redukcję masy ciała, to nie powinien być on traktowany jako dieta odchudzająca. Warzywa i owoce stanowią jeden z obowiązkowych składników zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Wspomagają one odchudzanie, niemniej jednak warto pamiętać, że każda monotonna dieta, może wiązać się z negatywnymi skutkami jej stosowania. Dlatego też dieta sokowa doskonale sprawdza się jako rodzaj oczyszczającej, detoksykującej organizm opcji żywieniowej, którą powinno się stosować jedynie przez kilka dni. W tym znaczeniu dieta sokowa nie powinna być stosowana dłużej niż przez 3-7 dni. Efekt odchudzania na diecie sokowej jest skutkiem ubocznym stosowania niskokalorycznego wariantu żywieniowego, utraty wody z organizmu i spadku masy mięśniowej. Dlatego też po zaprzestaniu detoksu owocowo-warzywnego waga może powrócić. Chcąc zachować efekt odchudzania, konieczne jest kontynuowanie ujemnego bilansu kalorycznego i kontynuowanie odpowiednio dobranej diety odchudzającej. 

Dieta sokowa, choć nie powinna być traktowana jako dieta odchudzająca, to stanowi świetne rozwiązanie w przypadku zmiany nawyków żywieniowych, które ułatwią zrzucenie zbędnych kilogramów. Okazuje się bowiem, że koktajle z owoców i warzyw wspierają pracę przewodu pokarmowego, przyspieszając tempo metabolizmu. Stosowanie diety sokowej dłużej niż przez kilka dni, może prowadzić do obniżenia tempa przemiany materii, a tym samym zwiększając tendencję do tycia. W celu uchronienia się przed efektem jo-jo, po zakończonej kuracji, dietę sokową najlepiej jest traktować jako wstęp do wprowadzenia lekkiego jadłospisu, który ułatwia utrzymanie wagi oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Dlatego tez krótkotrwałe zastosowanie diety sokowej może stanowić pierwszy krok do wprowadzenia trwałych zmian w dotychczasowym odżywianiu, które przyniosą zadowalające efekty odchudzania i inne korzyści zdrowotne.

Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Dieta sokowa to skuteczna terapia oczyszczająca i detoksykująca organizm, która przynosi również szybkie, choć nietrwałe, efekty odchudzania. Zastosowanie opcji żywieniowej bazującej wyłącznie na sokach pozwala na zrzucenie kilku kilogramów nawet w trzy czy cztery dni. Warto jednak wskazać, że dieta sokowa, nie jest sposobem żywienia, który można stosować przez długi czas. Niemniej jednak odpowiednio wdrożona i przeprowadzona raz na jakiś czas może pozytywnie wpłynąć na organizm i poza efektem oczyszczenia pozwoli również na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Szacuje się bowiem, że podczas 3-dniowego detoksu sokowego można schudnąć od 2 do 4 kilogramów. Warto jednak wskazać, że efekt odchudzania uzależniony jest od kaloryczności codziennej porcji soków, wyjściowej wagi i indywidualnych predyspozycji danego organizmu.

Dieta sokowa to wymagająca opcja żywieniowa, która, choć pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów oczyszczenia organizmu i odchudzania, to wymaga dużej motywacji. Chcąc ułatwić sobie wdrożenie kilkudniowego detoksu sokowego, warto skorzystać z diety pudełkowej, w ramach której można zamówić dietę sokową bądź skorzystać z gotowych przepisów na diecie sokowej. Warto również wskazać, że detoks sokowy można stosować jedynie przez kilka dni. Dlatego celem redukcji wagi warto skorzystać z szybka dieta odchudzająca i wdrożenia odpowiedniej kaloryczności posiłków. Jeśli zastanawiasz się, jaka kaloryczność posiłków będzie w Twoim przypadku najlepsza, pomocnym narzędziem będzie kalkulator cateringu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jajka na odchudzanie – czy są zdrowe na diecie?
Natka pietruszki na odchudzanie – jak działa?
Pyłek pszczeli na odchudzanie – czy daje efekty?
Przełom w odżywianiu: Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym na odchudzanie!
Pizza o niskim indeksie glikemicznym – przepis
Kasze o niskim indeksie glikemicznym – jakie wybierać?
Chleb z niskim indeksem glikemicznym – jak upiec?
Endometrioza dieta – co jeść, a czego unikać
Endometrioza – co to jest, objawy i leczenie
Makaron o niskim indeksie glikemicznym – przepis

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Odchudzająca

Catering dietetyczny odchudzający MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zdrowa redukcja ...

Dieta Odchudzanie Wege

Catering dietetyczny odchudzający wegetariański MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zd...