endometrioza a menopauza
Powrót do bloga

Endometrioza po menopauzie – czy mija?

Endometrioza to choroba, z która borykają się miliony kobiet na całym świecie. Choć endometrioza to choroba kobiet w wieku rozrodczym, coraz częstsze przypadki odnotowuje się wśród dziewcząt przed pierwszą miesiączką i kobiet po 60 roku życia. Szacuje się, że na endometriozę cierpi 170 mln kobiet na całym świecie i aż 10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety cierpiące na przewlekłe bóle związane z endometriozą, końca swoich cierpień upatrują w menopauzie. Czy po menopauzie endometrioza znika, a jej objawy ustępują? Sprawdźmy to!

 

Czy po menopauzie endometrioza znika?

Endometrioza to choroba estrogenozależna, dlatego jej nasilone objawy odczuwane są głównie przez kobiety w wieku rozrodczym. Można wnioskować zatem, że zanik estrogenów związany z menopauzą rozwiązuje dolegliwości bólowe związane z endometriozą. Niestety, choć objawy mogą się złagodzić, to niekoniecznie znikną całkowicie nawet po menopauzie. Złagodzenie objawów endometriozy obserwuje się również u kobiet brzemiennych.

Endometrioza a ciąża – objawy endometriozy u kobiet, którym pomimo choroby udało się zajść w ciąże, są znacznie mniej uciążliwe. Powodem remisji dolegliwości bólowych jest zwiększona produkcja progesteronu, który obniża aktywność ognisk endometriozy.

Endometrioza po menopauzie objawy

Endometrioza po menopauzie to schorzenie, które występuje niezwykle rzadko. Najczęściej jest skutkiem ubocznym stosowanej terapii hormonalnej. Objawy endometriozy występującej po okresie menopauzy nie różnią się znacznie od tych, na które narażone są kobiety w wieku rozrodczym. Do najczęstszych objawów endometriozy po menopauzie zalicza się:

 • Bolesne oddawanie moczu – występuje u kobiet, u których endometrioza zaatakowała pęcherz moczowy.
 • Przewlekłe zmęczenie – długotrwałe uczucie obecnego w endometriozie bólu skutkuje ogólnym osłabieniem i zmęczeniem.
 • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zmiana rytmu wypróżnień, występujące naprzemiennie biegunki i zatwardzenia, a także ból w trakcie wypróżniania towarzyszy zazwyczaj endometriozie jelita grubego.
 • Ból dołu pleców i nóg – dolegliwości te związane są z endometriozą okolic bioder i miednicy, a ich powodem jest zajęcie nerwów miednicy mniejszej.
 • Duszności – występuje w przypadku zajęcia ogniskiem endometriozy przepony i płuc. Towarzyszy im ból w klatce piersiowej, ból brzucha po prawej stronie ciała i nudności.

 

Diagnostyka endometriozy i jej stopnie

Do potwierdzenia przypuszczeń o wystąpieniu choroby, niezbędna jest profesjonalna diagnostyka endometriozy, na którą składają się badania ginekologiczne, badanie krwi, USG jamy brzucha, a w niektórych przypadkach tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można określić stopień zaawansowania choroby oraz miejsce występowania jej ognisk. Wyróżniamy 4 stopnie endometriozy w zależności od jej zaawansowania:

 •  minimalny (I)
 • łagodny (II)
 • umiarkowany (III)
 • ciężki (IV)

 

Sztuczna menopauza przy endometriozie

Leczenie farmakologiczne i operacja endometriozy to nie jedyne metody jej leczenia. Dość popularną na zachodzie metodą, która każdego roku zyskuje na popularności również w Polsce, jest terapia hormonalna. W terapii hormonalnej przeciwdziałającej endometriozie stosuje się analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę. Hormony te powodują zaprzestanie produkcji estrogenu przez jajniki, stan ten podobny jest do menopauzy, dlatego przez wielu nazywany jest ”sztuczną menopauzą”. Wyłącznie produkcji estrogenu, wycisza tkankę endometrialną i skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe. Terapia ta nie jest jednak bez wad, dlatego wykorzystuje się ją tylko w uzasadnionych przypadkach, pod stałą opieką specjalisty. Do działań niepożądanych związanych ze wdrożoną terapią hormonalną zalicza się:

 • pogorszone samopoczucie
 • uderzenia gorąca
 • zmniejszoną gęstość kości

 

Endometrioza a wczesna menopauza

W przypadkach zaawansowanej endometriozy, w której leczenie farmakologiczne i operacyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wykorzystuje się zabieg chirurgiczny. Leczenie chirurgiczne endometriozy polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami.

 

Mój Catering dietetyczny i Dieta Niski Indeks Glikemiczny z orzechami

W leczeniu i zmniejszaniu objawów endometriozy, nieocenioną funkcję pełni odpowiednio dobrana dieta. Jeśli nadmiar obowiązków uniemożliwia Ci przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków, sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej. Nasz catering to kilkanaście różnych pełnych witamin jadłospisów w różnych wariantach kalorycznych. Wszystkie nasze diety powstają pod okiem doświadczonych dietetyków dbających o jakość, świeżość i prozdrowotne właściwości codziennie przygotowywanych dań. Jeśli cierpisz na endometriozę, najlepiej sprawdzi się nasza innowacyjna dieta niskie IGO, która może być stosowana zarówno, jako dieta redukcyjna, jak i jako dieta pomagająca utrzymać aktualną masę ciała. Odpowiednio dobrane produkty dostarczą do Twojego organizmu cennych składników odżywczych, wspierając przy tym pracę całego organizmu. Przygotowywane przez nasz zespół jadłospisy, wolne są od chemii i wzmacniaczy smaku, w trosce o zdrowie naszych klientów zastąpiliśmy je świeżymi ziołami i naturalnymi przyprawami. Eliminacja konserwantów, szeroka oferta, elastyczne podejście i najszersza sieć codziennych dostaw sprawia, że nasz catering stał się najchętniej wybieraną dietą pudełkowa w kraju. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów, odbieraj pudełka ze zdrową dietą spod swoich drzwi i zmień nawyki żywieniowe prosto, smacznie i skutecznie.

 

 

Bibliografia:

Diagnostyka endometriozy – sonovaginografia, MEDICOVER, www.medicover.pl/szpital/sonovaginografia

Oleszczuk Tadeusz, Dlaczego tak długo diagnozuje się endometriozę? Polki na rozpoznanie czekają latami, PORADNIK ZDROWIE, 11.01.2023r. poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/dlaczego-tak-dlugo-diagnozuje-sie-endometrioze-aa-Eiz3-Mzhe-thri.html

Radwan Paweł, Endometrioza a ciążą – czy można zajść w ciążę przy endometriozie?, GAMETA, 13.03.2017r., gameta.pl/blog/endometrioza-a-ciaza

Stopnie zaawansowania endometriozy, KLINIKA BOCIAN, 22.08.2019r., klinikabocian.pl/wiedza/artykul/Jak-ocenia-sie-stopnie-zaawansowania-endometriozy

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Zmiany w harmonogramie dostaw
Ketoza – co to, dieta, efekty, skutki uboczne, jak zacząć, jak wrócić do ketozy?
Dieta lekkostrawna dla dziecka
Co pomaga w walce z wysokim cholesterolem?
Dieta low foodmap na czym polega
Dieta dukana – zasady, fazy, efekty
Dieta Keto dla kogo?
Dieta dukana – przepisy, jadłospis
Czy mam Hashimoto – sprawdź
Dieta wegetariańska – co jeść, zasady, zalety i wady

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...