stopnie endometriozy
Powrót do bloga

Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby

Endometrioza to choroba, na którą narażone są głównie kobiety w wieku rozrodczym. Nie oznacza to jednak, że endometriozę diagnozuje się wyłącznie wśród nich. Lekarze na świecie coraz częściej potwierdzają występowanie endometriozy wśród dziewczynek przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet w trakcie i po menopauzie. Według oficjalnych danych WHO endometrioza dotyczy, aż 10% kobiet w wieku rozrodczym, w tym 2 mln Polek, którym radość z życia odbierają uporczywe objawy endometriozy. Endometrioza to choroba, której objawy błędnie łączone są z chorobami układu pokarmowego, rwą kulszową i zapaleniem miednicy mniejszej. Mnogość bliźniaczych objawów sprawia, że diagnostyka endometriozy przeprowadzana jest często nawet po 6-7 latach od wystąpienia pierwszych objawów. Ostateczna diagnoza następuje nierzadko dopiero wtedy, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym. Występują 4 stopnie zaawansowania choroby. Zobacz, jakie wyróżnia się stopnie endometriozy.

 

Jakie są stopnie endometriozy?

Do opisu stopnia zaawansowania endometriozy wykorzystywana jest klasyfikacja ASRM (Amerykańskiej Towarzystwa Medycyny Rozrodu). ASRM to czterostopniowa skala, która opiera się na rodzaju, liczbie i wielkości ognisk endometriozy. Skala określa również stopień nacieku okolicznych tkanek i ilość występujących wskutek rozwoju choroby guzków i zrostów. Na potrzeby klasyfikacji, ASRM wyróżnia 4 stopnie endometriozy:

  • Stopień I (minimalny) – I stopień charakteryzuje występowanie jedynie niewielkich ognisk endometriozy. W fazie I endometrioza występuje w obrębie jajników, jajowodów, macicy i otrzewnej. Często, choć nie zawsze, pojawiają się również drobne zrosty, których średnica nie przekracza 5mm.
  • Stopień II (łagodny) – II stopień charakteryzuje występowanie zrostów o średnicy powyżej 5 mm, które diagnozuje się pomiędzy więzadłami krzyżowo-macicznymi a jajnikami, na jajowodach, a także w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. U pacjentek dotkniętych endometriozą typu II stwierdza się również obecność torbieli endometrialnych.
  • Stopień III (umiarkowany) – III stopień choroby diagnozuje się w przypadku zrostów więzadeł szerokich z jajnikami i jajowodami. Zrosty zauważalne są również w jajnikach, strzępkach jajowodów i zagłębieniu odbytniczo-macicznym.
  • Stopień IV (ciężki) – IV stopień to stan, w którym jedyną metodą leczenia jest operacja endometriozy. Zaawansowane stadium choroby charakteryzują liczne zrosty powodujące deformację dotkniętych endometriozą narządów. Ogniska endometriozy diagnozuje się w szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym i wyrostku robaczkowym. IV stopień endometriozy charakteryzuje również unieruchomiona macica przyrośnięta w tyłozgięciu do  jelit, które są w zrostach z więzadłami odbytniczo-macicznymi, trzonem macicy lub zagłębieniem odbytniczo-macicznym.

Należy wspomnieć, że stopnie endometriozy nie zwiększają nasilenia objawów choroby. Objawy, nawet te uważane za rzadkie, jak problemy ze zdrowiem psychicznym mogą wystąpić nawet w I stadium schorzenia.

Endometrioza a problemy psychiczne

Choć schorzenia te nie są od siebie zależne, to jednak problemy, jakie wywołuje endometrioza, mogą przyczyniać się do powstawania problemów psychicznych. Udowodniono, że objawy endometriozy nie ograniczają się wyłącznie do dolegliwości bólowych. Na skutek przewlekłej bolesności, problemów z zajściem w ciąże lub niepłodności, kobiety narażone są także na problemy sfery psychicznej. Do najczęstszych z nich należą:

  • depresja
  • nerwica lękowa
  • wahania nastroju
  • narastająca frustracja

 

Jak określić stopień endometriozy?

Stopień endometriozy można określić, przeprowadzając serię badań umożliwiających postawienie prawidłowej diagnozy. Diagnostyka endometriozy obejmuje badania ginekologiczne ze wziernikowaniem dróg rodnych, USG dopochwowe, a w niektórych przypadkach tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Często już podstawowe badanie ukierunkowane na diagnozę endometriozy, pozwala na stwierdzenie typowych zmian anatomicznych dla tego schorzenia. W badaniu ginekologicznym widoczne jest utrwalone tyłozgięcie macicy wraz z jej ograniczoną ruchomością, a także pogrubione sklepienie pochwy. Badanie USG wykorzystywane jest w przypadku kobiet uskarżających się na dolegliwości jelitowe, a tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny wyłącznie w celu pogłębienia diagnostyki. Do diagnozy oraz określenia stopnia endometriozy, a także usunięcia jej ognisk, nieoceniona jest laparoskopia. Podczas laparoskopii lekarz może pobrać wycinek ze śluzówki macicy w celu wykonania diagnostyki lub przeprowadzić zabieg, który ma na celu usunięcie ognisk i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej. Jednym ze wskazań do przeprowadzenia diagnostyki laparoskopowej, jest problem ze zajściem w ciąże, który jest jednym z najczęstszych objawów endometriozy.

 

Endometrioza a ciąża

według oficjalnych danych, co piąta kobieta cierpiąca na endometriozę jest bezpłodna. Powodem bezpłodności są przemieszczające się komórki z jamy macicy do jajników. Komórki maciczne w jajnikach powodują stany zapalne, a z czasem torbiele i zrosty, które utrudniają bądź uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej.

Niezbędnym elementem leczenia endometriozy jest stosowanie odpowiedniej diety. W naszej ofercie znajdziesz diety, które nie tylko wspomogą proces leczenia, ale też umożliwią realizację dowolnego celu sylwetkowego. Nasze jadłospisy tworzą wykwalifikowani dietetycy, którzy w trosce o zdrowie naszych klientów, z naszych diet wyeliminowali podwykonawców, wzmacniacze smaku i konserwanty. Nad każdym etapem produkcji czuwa specjalista dbający o każdy aspekt zdrowotności przygotowanych przez nas dań, dzięki temu możemy dać naszym klientom 100% gwarancji na jakość, świeżość i smak. Stale ulepszane receptury, innowacyjna platforma zamówień, szeroka oferta, elastyczne podejście i najszersza sieć codziennie realizowanych dostaw sprawiły, że nasz catering jest najchętniej wybieraną dietą pudełkowa w kraju. Nie odkładaj zdrowia na później, zmień nawyki żywieniowe i odzyskaj utraconą energię z pomocą zdrowej, smacznej i kolorowej diety, dostarczanej każdego ranka do 3000 miast w Polsce.

Pamięta, jeśli zdecydujesz, że nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków to na naszej infolinii, całkowicie bezpłatnie i z wielką przyjemnością, dietetycy MójCatering policzą Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i dobiorą odpowiednią dietę. To właśnie odpowiednio dobrana kaloryczność i rodzaj diety połączone z aktywnością fizyczną przyniosą efekty wizualne i zdrowotne, a waga wreszcie pokaże wymarzoną liczbę. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerem: +48 533 342 489

 

Bibliografia:

Endometrioza endometriozie nierówna – stopnie zaawansowania, GYN CENTRUM, 18.09.2018r.,

Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby, SZPITAL NA KLINACH,

Łyczko Natalia, 5 chorób, z którymi lekarze mylą endometriozę. Też się z tym spotkałaś?, CHCEMY BYĆ RODZICAMI, 09.10.2018r.,

Oleszczuk Tadeusz, Dlaczego tak długo diagnozuje się endometriozę? Polki na rozpoznanie czekają latami, PORADNIK ZDROWIE, 11.01.2023r.,

11 objawów endometriozy, SZPITAL NA KLINACH, 31.05.2022r.,

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Catering dietetyczny i zdrowe posiłki dla firm
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS – co to jest
Dieta na piękną skórę
Sprawdzone pomysły na obiad
Dieta śródziemnomorska – przepisy, jadłospis
Seler i sok z selera naciowego
Dieta cukrzycowa w ciąży
Dieta śródziemnomorska: zasady, efekty, produkty dozwolone i zakazane, wady i zalety
Dieta bulionowa zasady
Sportowiec na diecie pudełkowej #WEGE

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...