Powrót do bloga

Jakie suplementy brać na diecie keto?

Dieto ketogeniczna to specjalny sposób żywienia, który zakłada znaczne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, ich udział w diecie bowiem nie powinien przekraczać 5%. Dieta opiera się przede wszystkim na wysokiej jakości tłuszczach oraz białku. Okazuje się zatem, że przechodząc na keto opcję żywienia należy niezwykle starannie dobierać składniki i produkty. W tym znaczeniu na diecie ketogenicznej nie należy spożywać tych owoców i warzyw, które zawierają duże ilości cukru. Eliminacja ich z diety jest niezwykle ważna, gdyż umożliwia osiągnięcie przez organizm stanu ketozy i zmianę metabolizmu. Niemniej jednak wprowadzenie organizmu w stan ketozy, nie zmienia jego zapotrzebowania na podstawowe mikro- i makroelementy, a także witaminy i minerały. Tymczasem wyeliminowanie węglowodanów z diety, a przy tym niektórych warzyw i owoców wiąże się ze zmniejszoną podażą cennych witamin i minerałów, a także wykluczeniem wielu składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego względu osoby planujące przejście na dietę ketogenną lub będące na tłuszczowej opcji żywieniowej powinny zadbać o odpowiednią suplementację, która uzupełniać będzie ewentualne niedobory witamin i minerałów. Pojawiają się zatem pytania, jakie suplementy przyjmować przy diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna a suplementy

Suplementy przyjmowane na diecie wysokotłuszczowej pozwalają na pokrycie zapotrzebowania na niezbędne minerały i witaminy, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dodatkowo odpowiednia suplementacja pozwala na zredukowanie nieprzyjemnych objawów, jakie mogą pojawić się na ketogennej diecie, a które wynikają bezpośrednio ze zmiany sposobu żywienia i udziału poszczególnych makroskładników. Okazuje się, że przyjmowanie suplementów w trakcie diety ketogennej pozwala:

  • uniknąć objawów towarzyszących zmianie diety w postaci zmęczenia, bólów głowy i zaparć, a także mgły mózgowej,
  • zminimalizować możliwość wystąpienia dolegliwości związanych z niedoborem składników odżywczych, brakiem równowagi elektrolitowej bądź odwodnienia,
  • kontrolować apetyt i napady głodu, co umożliwia utrzymanie osiągnięcie głównego celu diety, jakim jest utrata zbędnych kilogramów,
  • poprawić zdolność do trawienia tłuszczów,
  • uniknąć wystąpienia zaparć i problemów żołądkowo-jelitowych,
  • zapewnić organizmowi wystarczająco dużo energii, która jest potrzebna do aktywności fizycznej i regeneracji organizmu,
  • zmniejszyć stan zapalny, a także ból mięśni, który może pojawić się w trakcie zmiany nawyków żywieniowych,
  • przyspieszyć przejście na ketozę oraz na wytwarzanie przez organizm ketonów.

Warto również wskazać, że odpowiednia suplementacja zapewniająca organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów, pozwala na wyeliminowania nieprzyjemnych objawów, które związane są z przejściem na dietę ketogeniczną. U osób, które przeszły na wysokotłuszczową opcję żywieniową bowiem w ciągu pierwszych 1-2 tygodni może pojawić się zespół nieprzyjemnych objawów, które określane są grypą ketonową. Odpowiednia suplementacja w tym znaczeniu jest skutecznym sposobem na uniknięcie ich wystąpienia bądź złagodzenia objawów.

Warto również wskazać, że właściwie dobrana suplementacja pozwala na poprawę trawienia, ale również zwalczanie apetytu na węglowodany lub cukier, co jest niezwykle ważne na ketogennej opcji żywienia.

Sprawdź koniecznie: catering keto, jest pyszny!

Jakie suplementy należy przyjmować na keto diecie?

Celem wprowadzenia diety ketogenicznej jest osiągnięcie ketozy będącej stanem, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru (glukozy), ale z tłuszczu. Dzięki temu organizm zaczyna korzystać z rezerw nagromadzonej tkanki tłuszczowej, co z kolei umożliwia redukcję wagi i osiągnięcie szczupłej sylwetki. Na diecie ketogennej organizm pozbywa się zapasów wody i glikogenu, aby osiągnąć stan ketozy. Sytuacja ta jednak powoduje, że wraz z utratą wody, nerki wydalają również dużą ilość elektrolitów – sodu, magnezu oraz potasu, aby utrzymać organizm w równowadze. Może to bezpośrednio prowadzić do niedoborów tych składników, co może objawiać się skurczami mięśni czy bólami głowy. Z tego względu konieczne jest uzupełnianie elektrolitów, niedobory ich można uzupełniać wysokozmineralizowaną wodą, a także dobrej jakości suplementami.

Przychodząc na dietę ketogeniczną warto również suplementować ketony egzogenne, które dostarczają natychmiastowego źródła ketonów, zazwyczaj w formie beta-hydroksymaślanu (BHB). Dzięki temu osoby będące na diecie keto szybciej osiągną fazę ketozy. Co więcej, działanie ketonów egzogennych zmniejsza apetyt, poprawia wydolność organizmu oraz przyspiesza regenerację mięśni.

Na diecie ketogenicznej warto również zadbać o kompleksową suplementację w niezbędne witaminy i minerały, które nie tylko pomogą utrzymać organizm w dobrej formie, ale również uzupełniać ich ewentualne niedobory.

Będąc na diecie ketogennej warto także zadbać o dodatkową podaż błonnika. Jest on bowiem jednym z najważniejszych elementów diety, który powinien być spożywany w ilości około 25 gramów, co w przypadku diety wysokotłuszczowej może być problematyczne. Dlatego też warto włączyć błonnik do suplementacji, dzięki czemu poprawie ulegnie trawienie oraz jelitowy pasaż.

Niezależnie od tego, czy stosowana jest dieta wysokotłuszczowa, czy nie, warto suplementować probiotyki, które, jak wykazano, wspierają ogólny stan zdrowia na wiele sposobów. Okazuje się, że przyjmowanie wysokiej jakości suplementu probiotycznego stanowi doskonały sposób na polepszanie mikro flory jelit oraz wsparcie dla zdrowia układu pokarmowego oraz odpornościowego.

Dieta ketogeniczna to wymagająca opcja żywieniowa. Dlatego też początki diety keto mogą być trudne nie tylko ze względu na komponowanie posiłków, ale również zmienione propozycje makroskładników w menu. Co więcej, odpowiednie komponowanie posiłków jest niezwykle ważne, by zapobiegać ewentualnym niedoborom składników mineralnych i witamin. Z tego względu, osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu bilansowania i komponowania posiłków, mogą skorzystać z profesjonalnego cateringu dietetycznego, w ramach którego dostępna jest właściwie skomponowana dieta ketogeniczna. Co więcej, w ofercie cateringu dostępna jest nie tylko tradycyjna wersja diety ketogennej, ale również dieta keto dla wegetarian. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest keto dieta i czy alkohol na diecie ketogenicznej jest dozwolony, śledź naszego bloga.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy działa?
Dietetyczne zupy – jakie zupy jeść na diecie?
Zdrowe odchudzanie – jak zdrowo schudnąć?
Woda z cytryną na odchudzanie – czy pomaga?
Makaron razowy na odchudzanie – czy pomaga?
Koktajle odchudzające – jak stosować?
Kasze na odchudzanie – jakie wybrać?
Siemię lniane na odchudzanie – jak stosować?
Kapusta kiszona na odchudzanie – czy pomaga?
Ananas na odchudzanie – jak jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...