kapsaicyna tabletki
Powrót do bloga

Kapsaicyna co to jest i na co jest zdrowa

Cudowna kapsaicyna i odchudzająca moc papryczek chili

Niejedna osoba słyszała o diecie opartej na ostrych przyprawach. Jej cudowne właściwości wynikają z zawartości magicznego składnika jakim jest kapsaicyna. Jest to związek chemiczny odpowiadający za ostry, piekący smak papryczek chili. Działanie kapsaicyny poleca na pobudzeniu komórek nerwowych, a nie powoduje trwałych uszkodzeń tkanek. Kapsaicyna wchodzi w bezpośrednią interakcję z neuronami układu nerwowego. Cudowne właściwości kapsaicyny nie ograniczają się jedynie do działania odchudzającego. Przypisuje jej się również właściwości zwalczania bakterii i pasożytów, redukcję bólu stawów i mięśni, walka z miażdżycą i wrzodami żołądka czy właściwości antynowotworowe. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat i na stałe włączyć ją do swojego menu.

Kapsaicyna jest znana nie od dzisiaj, gdyż została wyizolowana i opisana w XIX wieku. Jednak już wcześniej używano jej jako środek przeciwbólxowy. Przypisywany do grupy alkaloidów, choć nie ma typowej budowy alkaloidu. Ilość kapsaicyny w potrawie jest mierzona w sakli Scoville’a (SHU). Wskaźnik ten dla czystej, wyizolowanej syntetycznie kapsaicyny wynosi 16 milionów SHU. Naturalnie kapsaicyna występuje w papryce chili.

 

Kapsaicyna – właściwości

Do głównych zalet kapsaicyny zaliczamy:

•      uśmierzanie bólu,

•      regulowanie temperatury ciała,

•      walka z pasożytami,

•      antymiażdżycowe działanie i ochrona przez chorobami serca,

•      profilaktyka we wrzodach żołądka,

•      wspomaganie procesu odchudzania.

 

Działanie uśmierzające ból wynika z rozgrzewających właściwości kapsaicyny, stąd można ją stosować do zwalczania bólu stawów i mięśni poprzez zastosowanie maści i plastrów zawierających kapsaicynę.

Kolejna właściwość kapsaicyny polega na regulacji temperatury ciała poprzez działanie napotne. Ma to szczególnie pozytywny wydźwięk wśród mieszkańców ciepłego klimatu.

Ponadto kapsaicyna w odpowiednich dawkach będzie środkiem zwalczającym pasożyty, bakterie i drobnoustroje.

Obiecujące mogą być doniesienia, że kapsaicyna może zwalczać komórki nowotworowe, nie niszcząc zdrowych tkanek. Antynowotworowe działania kapsaicyny może mieć znaczenie w przypadku raka prostaty, płuc, okrężnicy, czerniaka czy glejaka. Właściwości te wymagają jeszcze potwierdzenia przez badaczy, ale wszystko wskazuje na to, że czynnikiem determinującym pozytywne działanie kapsaicyny będzie tutaj dawka.

Wspomnieć można również o antymiażdżycowym wpływie kapsaicyny i idącym za tym zmniejszaniu ilości zawałów i chorób serca. Ciekawe może być również profilaktyczne działanie jeśli chodzi o wrzody żołądka, z którymi coraz częściej zmaga się społeczeństwo, a to za sprawą faktu, że kapsaicyna jest inhibitorem wzrostu Helicobacter pylori. Tak jak w przypadku innych właściwości, warto zwrócić uwagę na dawkę, gdyż nadmierna ilość kapsaicyny może działać drażniąca na błonę śluzową żołądka.  

Na deser najbardziej pożądana przez wiele osób właściwość kapsaicyny czyli jej znaczenie dla procesu odchudzania. Wiadomo podstawą powinna być dieta i ćwiczenia i związany z tym deficyt kaloryczny, ale warto postawić też na wspomagacze. Kapsaicyna będzie w tym przypadku poprawiać metabolizm, dzięki czemu szybciej będziemy spalać tkankę tłuszczową, stąd też pomysł włączenia ostrych przypraw do wielu diet, a nawet stworzenie diet opartych na tym składniku jak dieta 3D chili.

Kapsaicyna dawkowanie

Mimo cudownych właściwości, warto pamiętać,  aby kapsaicynę stosować w odpowiednich dawkach. Nadużywanie kapsaicyny może mieć fatalne skutki, gdyż w wysokich dawkach może działać toksycznie. Jeśli mówimy o kapsaicynie w czystej postaci, nie można przekraczać dawki 56 mg/kg masy ciała ze względu na toksyczność tej substancji. Ponadto preparaty z kapsaicyną nie są zalecane kobietom ciężarnym i karmiącym naturalnie, z racji na brak badań w tej grupie osób.

A co jeśli zjemy papryczek za dużo i nie możemy poradzić sobie z jej palącym działaniem? Pamiętajmy, żeby nie popijać jej wodą. Z racji na to, że kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach lub alkoholu, warto wypić szklankę tłustego mleka bądź przepłukać jamę ustną tłuszczem roślinnym. Alkoholu nie polecamy, bo wiadomo to puste kalorie.

Czy kapsaicyna na odchudzanie

Kapsaicyna działa korzystnie na odchudzanie. Kapsaicyna przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej i podnosi temperaturę ciała poprzez stymulację hormonu adrenaliny i dopaminy.

Przed rozpoczęciem przygody ze stosowaniem wspomagaczy odchudzania warto przyjrzeć się swojej diecie. MójCatering oferuje kilkanaście zbilansowanych diet takich jak Dieta Odchudzająca, Dieta Sportowa czy Dieta Ketogeniczna, które dają gwarancję zdrowej redukcji wagi bez efektu jojo.

Kapsaicyna opinie

Kapsaicyna przeżywa aktualnie swoją drugą młodość. Dietetycy i lekarze zalecają stosować ją w określonych dawkach – jej pozytywny wpływ na organizm nie ulega wątpliwości.

Kapsaicyna cena

Opakowanie kapsaicyny to średnio koszt między 40 a 80 PLN.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Antykoncepcja a endometrioza – jak stosować?
Mąka o niskim indeksie glikemicznym – jaką wybrać?
Babcine sposoby na odchudzanie
Yerba mate na odchudzanie – jak działa?
Chłodnik litewski przepis
oczyszczenie organizmu z toksyn – sposoby na detoksykację organizmu
Otyłość – przyczyny, skutki, rodzaje, stopnie
Cukrzyca typu 2 – objawy, przyczyny, leczenie, dieta
Dieta 3 posiłków dziennie – zalety, planwowanie
Ciasto low carb – jakie ciasta jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Zestaw Dieta Standard

Dieta Standardowa

Catering dietetyczny MójCatering to nasza propozycja najbardziej jakościowej diety pudełkowej na rynku! N...