kasze odchudzanie
Powrót do bloga

Kasze na odchudzanie – jakie wybrać?

Choć od kilku lat popularność diet ograniczających spożycie węglowodanów wciąż rośnie, to jednak nadal większość osób próbujących zredukować wagę, decyduje się na wybór diety, gdzie to właśnie węglowodany stanowią podstawowe źródło pozyskiwania energii. Do najchętniej wybieranych źródeł węglowodanów bezsprzecznie należy ryż i ziemniaki. Dostępność, możliwość łączenia z dowolnym źródłem białka i tłuszczy sprawia, że to właśnie one królują w pudełkach samodzielnie komponowanych diet. Fakt, że są tanie, sycące, dostarczają niezbędnej energii i witamin sprawia, że wiele osób wyłącznie na nich opiera swoją dietę, nie zdając sobie sprawy z prozdrowotnych właściwości innych źródeł węglowodanów, w tym szczególnie niedocenianych w naszym kraju kasz. Czy dieta odchudzająca może uwzględniać spożywanie kasz, czy kasze są dobre na odchudzanie i jaką kaszę jeść przy odchudzaniu? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

 

Czy można schudnąć jedząc kasze?

Kasze powstają z pełnego ziarna, co oznacza, że produkowane są z ziarna, które nie zostało pozbawione okrywającej go łuski. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako źródło pełnowartościowych węglowodanów w zbilansowanej diecie odchudzającej. Zawarte w kaszach witaminy i minerały sprawiają, że powinny wchodzić w skład nie tylko diety redukcyjnej. Z cennych właściwości kaszy korzystają również sportowcy oraz kulturyści, którzy dbają o to, aby ich dieta była smaczna, zdrowa i pełnowartościowa. Dlaczego warto wybierać kasze na diecie odchudzającej?

•      Źródło błonnika – spożywanie błonnika ma niebagatelny wpływ na proces każdej diety redukcyjnej. Najwięcej błonnika znajdziemy w kaszy pęczak oraz kaszy gryczanej. Spożywany w odpowiednich ilościach błonnik poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, reguluje procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Błonnik zawarty w kaszach sprawia też, że posiłki są nadzwyczaj sycące, wspomagając tym samym proces odchudzania.

•      Moc natury – w czasach, gdy sklepowe półki zalewają wysoko przetworzone produkty z toną sztucznych barwników i wzmacniaczy, negatywnie wpływając na ludzki organizm, kasze bronią się unikalnym naturalnym smakiem i bogactwem zawartych witamin. W kaszach na próżno szukać wszechobecnych barwników i polepszaczy smaku. Wszelkiego rodzaju kasze są w 100% produktem naturalnym.

•      Źródło witamin i minerałów – w kaszach znajdziemy niezbędne w procesie odchudzania witaminy (E, PP i witaminy z grupy B), a także minerały (magnez, fosfor, mangan, żelazo, potas, cynk). Minerały te polepszają koncentrację, poprawiają kondycję włosów i paznokci, a także zapobiegają rozdrażnieniu, skurczom mięśni i kołataniu serca.

•      Pomocne w chorobach metabolicznych – dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu kasze są przyjazne cukrzykom i osobom z insulinoopornością. Ich spożywanie nie podnosi znacząco po posiłkowej glikemii. Ponadto spożywanie kasz sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, chroni przed nowotworem jelita grubego, nadwagą oraz otyłością.

Kasze mają wiele zalet, które przemawiają za słusznością wprowadzenia ich do każdej zdrowej diety. Każdy z rodzajów kasz charakteryzuje się unikalnym smakiem, dzięki temu dietetyczny obiad z kaszą w składzie, będzie nie tylko zdrowy, ale również urozmaicony i smaczny. Ponadto kasze dostępne są w każdym sklepie i są stosunkowo niedrogie, co ma pozytywny wpływ na koszt pojedynczych zakupów i całościowy cennik diety.

Pamiętaj jednak, że o skuteczności diety redukcyjnej stanowi odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta uwzględniająca indywidualnie dobrany deficyt kaloryczny. Pomimo dawno potwierdzonego faktu, iż to nie konkretne grupy produktów, a ilość kalorii w codziennej diecie decyduje o jej powodzeniu, niektórzy wciąż doszukają się magicznych właściwości między innymi w kaszach. Każda dieta mająca na celu redukcje wagi, nawet wegetariańska dieta odchudzająca, która podbiła serca naszych klientów, powinna zakładać deficyt kaloryczny. To, ile powinieneś jeść, aby osiągnąć cel dietetyczny, zależy m.in. od wieku, wagi i trybu życia.

Jakie kasze na odchudzanie?

Które z dostępnych na rynku kasz warto włączyć jako element diety odchudzającej? Sprawdź najlepsze kasze na odchudzanie:

•      Kasza gryczana – dostępna w dwóch odmianach: prażonej i nieprażonej. Zdecydowanie bardziej popularna jest kasza nieprażona, która uważana jest za jedną z najzdrowszych dostępnych na rynku kasz. Nie oznacza to, że kasza prażona jest mniej wartościowa, jednak przez charakterystyczny intensywny zapach, ma zdecydowanie mniej zwolenników niż jej podstawowa wersja.

•      Kasza jaglana – jej charakterystyczny delikatny smak i żółty kolor sprawiają, że wykorzystywana jest zarówno do dań słodkich, jak i słonych. Według badań regularne spożywanie kaszy jaglanej odkwasza organizm i przyspiesza utratę zalegającego w organizmie tłuszczu. Ponadto zawarta w kaszy jaglanej krzemionka poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

•      Kasza kuskus – drobna kasza z pszenicy durum niepodrażniająca żołądka, szeroko stosowana wśród ludzi z problemami trawiennymi. Podobnie jak inne rodzaje kasz dostarcza sporej ilości błonnika, z kolei wyróżnia ją spora w porównaniu do innych kasz zawartość białka roślinnego.

•      Kasza jęczmienna – wyróżniamy 3 gatunki różniące się stopniem rozdrobnienia ziarna: pęczak, kaszę perłową i łamaną. W trakcie stosowania diety odchudzającej zaleca się spożywanie kaszy pęczak, która charakteryzuje się najwyższą zawartością substancji odżywczych.

Kasza doskonale komponuje się zarówno z dodatkami mięsnymi, jak i warzywami. Może być spożywana na ciepło oraz na zimno. Dzięki kaszy możesz przygotować różnorodne dania na każdą porę dnia. Jeśli nie wiesz jak zacząć odchudzanie, jak włączyć pro zdrowotną kaszę do swojej diety i jak zaplanować wymagający proces redukcji, sprawdź ofertę profesjonalnego cateringu dietetycznego. W branży gastronomicznej z sukcesami działamy od kilkunastu lat i wiemy, że kasze powinny być elementem każdej zdrowej diety. Nasz catering to kilkanaście różnych diet, o których skład, smak i jakość dba zespół składający się wyłącznie z najlepszych dietetyków i kucharzy, dbający o nawet pozornie najmniej znaczący aspekt diety. Z naszych diet wyeliminowaliśmy podrażniające układ pokarmowy konserwanty i wzmacniacze smaku, wszystkie z nich zastąpiliśmy naturalnymi przyprawami i ziołami. Eliminacja chemii, najwyższa jakość używanych produktów, zaawansowany i przystępny system codziennych zamówień oraz unikalny jadłospis i niepowtarzalny smak sprawiają, że jesteśmy najchętniej wybieranym cateringiem w kraju. Nie zwlekaj, wejdź na naszą stronę, wybierz dietę i zmień swoje życie ze zdrową i smaczną dietą pudełkową dostarczaną każdego dnia wprost pod Twoje drzwi.

Dieta pudełkowa Mój Catering – zbilansowane jedzenie

W ofercie Mój Catering znajduje się kilkanaście zbilansowanych diet takich jak dieta optymalna, dieta wegetariańska, dieta ketogeniczna, dieta niskowęglowodanowa, dieta sportowa. Każda z nich została przygotowana przez zespół dietetyków i technologów żywienia. Ich odpowiedni bilans polega na tym, że mają one idealne proporcje makroskładników czyli białka, do tłuszczy i węglowodanów. Dieta optymalna bardzo często oferuje zdrowe kaszę: kaszę jaglaną, gryczaną czy komosę ryżową. Jeśli więc zależy Ci na ich spożyciu wybierz właśnie te diety.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta ketogeniczna w ciąży
Indeks glikemiczny – co to jest? Jak wygląda dieta o niskim indeksie glikemicznym
Histamina – co to jest i w jakich produktach występuje?
Sok z buraka – właściwości lecznicze
Rola witaminy d3 w organizmie sprawdź jakie ma właściwości i czym grozi jej niedobór
Najlepszy przepis na naleśniczki
Sprawdzony pomysł na śniadanie
Pomysł na kolacje – szybkie i sprawdzone pomysły dla każdego
Chlorofil – co to jest i jakie ma właściwości zdrowotne i działanie
Jakie orzechy są wskazane do spożywania na diecie ketogenicznej?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments