Odchudzanie po 40: poznaj skuteczne sposoby na schudnięcie
Po przekroczeniu 40. roku życia metabolizm zwalnia, dlatego wiele osób przybiera na wadze, chociaż warto wskazać, że nie jest to regułą. Właściwa dieta i aktywność fizyczna pozwolą cieszyć się szczupłą i zgrabną sylwetką nawet w późniejszym wieku. Co jeśli jednak przybyło kilka nadprogramowych kilogramów, jak szybko i skutecznie schudnąć po 40-stce? Dlaczego trudno zrzucić zbędne kilogramy po 40-stym roku życia? Czy w ogóle można schudnąć po czterdziestce? Jak powinna wyglądać dieta i jadłospis dla czterdziestolatki czy czterdziestolatka na odchudzanie? Co jeść, żeby schudnąć po czterdziestce? Jak zacząć odchudzanie po 40-stce i jak się skutecznie odchudzić? O tym już za chwilę.
Dlaczego tyjemy po 40. roku życia?
Po 40. roku życia przemiana materii spowalnia, a organizm zaczyna naturalnie odkładać tkankę tłuszczową. Dodatkowo tycie po czterdziestce w przypadku kobiet spowodowane jest faktem, że jajniki zaczynają inaczej pracować – produkują mniej estrogenów i progesteronu. Hormony te zmieniają swoje proporcje względem androgenów, które są męskimi hormonami sprzyjającymi otyłości. To właśnie te hormony sprawiają, że tkanka tłuszczowa zaczyna odkładać się na brzuchu, szyi, barkach, plecach oraz ramionach. Okazuje się jednak, że nie tylko kobiety tyją po 40-stce, ale również mężczyźni, choć u nich zmiany te podyktowane są innymi czynnikami. U mężczyzn związane jest to ze spadkiem poziomu testosteronu, co wiąże się ze zmniejszeniem masy mięśniowej oraz wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej.
Zmiany, które zachodzą po czterdziestce, często sprawiają, że nawet osoby, które przez całe życie cieszyły się szczupłą sylwetką, przybierają na wadze. Wprowadzenie zmian żywieniowych i stylu życia, które umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, może wydawać się bardzo trudne, szczególnie na początku. Niemniej jednak z czasem nowy sposób żywienia i uprawianie aktywności fizycznej staje się rutyną, przez co wymaga znacznie mniej wyrzeczeń.
Jak zacząć odchudzanie po 40?
Chudnięcie po czterdziestym roku życia nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. W tym wieku jednak redukcja wagi możliwa jest poprzez doprowadzenie do deficytu kalorycznego. Oznacza to, że ilość kalorii dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem nie może być wyższa niż ilość energii potrzebna do funkcjonowania organizmu oraz do uprawiania aktywności fizycznej. Dlatego też dieta dla 40-latki czy 40-latka wymaga ustalenia podstawowej przemiany materii (czyli energii zużywanej na prawidłowe funkcjonowanie narządów oraz całego organizmu), poziomu aktywności fizycznej oraz całkowite przemiany materii. Pomocnym narzędziem w określeniu kaloryczności posiłków jest kalkulator cateringu. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej diety odchudzającej, ustaleniu ilość posiłków i ich kaloryczności. Odchudzanie warto również zacząć od wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże w doborze odpowiedniego planu żywieniowego.
Jak schudnąć z brzucha po 40. roku życia?
Brzuch jest jedną z najbardziej problematycznych części ciała, dlatego też to właśnie na brzuchu bardzo często gromadzi się trudna do pozbycia się tkanka tłuszczowa. Niestety po 40-stym roku życia problem z otyłością brzuszną narasta, czego przyczyną jest zazwyczaj niska aktywność fizyczna i prowadzony tryb życia, choć nie należy pomijać tu względów zdrowotnych i występujących chorób. Jeżeli celem jest zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wypracowanie płaskiego brzucha, należy rozpocząć pracę tej części ciała od zaplanowania aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu oraz dobranie odpowiedniej diety na odchudzanie. W tym znaczeniu istotne są produkty, które będą elementem codziennej diety. Dlatego też niezwykle ważny, obok aktywności fizycznej, jest jadłospis diety odchudzającej, który eliminować będzie produkty, po spożyciu których mogą pojawiać się wzdęcia.
Odchudzanie po 40. roku życia: jadłospis diety odchudzającej
Chcąc schudnąć po 40. roku życia, należy kontrolować ilość i jakość spożywanego jedzenia. Dlatego też podstawą diety odchudzającej po 40-stce powinno być białko, czyli wędlina, chude mięso oraz ryby, a także odtłuszczony nabiał – jogurty czy biały ser. Produkty przyspieszają metabolizm, a nabiał jest również niezbędny w diecie ze względu na obecność wapnia, który chroni przed osteoporozą. W posiłkach nie należy pomijać warzyw, które są niskokaloryczne oraz bogate w wiele witamin oraz antyoksydanty. Dieta nie powinna przekraczać 1500 kalorii dziennie. Co więcej, należy jadać cztery odpowiednio zbilansowane posiłki w ciągu dnia, dzięki czemu wyeliminowane jest ryzyko napadów głodu. Przygotowywanie kilku, odpowiednio skomponowanych posiłków każdego dnia może być jednak problematyczne. Dlatego praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny, w ramach którego można zamówić dietę odchudzającą dopasowaną do własnych preferencji i potrzeb.
Zdrowe odchudzanie po 40. roku życia
Zdrowe i bezpieczne odchudzanie po 40-stce jest możliwe, konieczne jest jednak stosowanie się do ogólnych zasad właściwego żywienia i wprowadzenie aktywnego trybu życia. Chcąc schudnąć, należy unikać restrykcyjnych diet, które pozwalają na znaczne zredukowanie kilogramów w krótkim czasie. Takie opcje żywieniowe są zazwyczaj niezwykle restrykcyjne, przez co trudno je utrzymać, a nawet jeśli uda się doprowadzić dietę do końca, często pojawia się efekt jojo. Dodatkowo restrykcyjne diety mogą doprowadzić do wielu niedoborów w witaminy i minerały, a także rozregulować gospodarkę hormonalną organizmu. W dietach odchudzających stosowanych po 40. roku życia należy być wytrwałym i konsekwentnym, gdyż efekty nie pojawiają się od razu. Walcząc o szczupłą sylwetkę, nie należy również rezygnować ze wszystkich lubianych produktów, należy bowiem pamiętać, że dieta ma się stać nowym stylem życia i docelowym sposobem żywienia. Równie ważny co dieta, jest ruch. Dlatego też warto zadbać o aktywność fizyczną, która ułatwi osiągniecie celu i przyspieszy odchudzanie po 40-stce.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dietetyczne drugie śniadanie – co zjeść?
Dietetyczne przekąski – co przygotować?
Dietetyczne menu na imprezę – jakie dania przygotować?
Podwieczorek dietetyczny – przepisy
Warzywa na odchudzanie – jakie wybrać?
Zielona herbata a odchudzanie – jaki ma wpływ na dietę?
Dietetyczne lody – jak przygotować je w domu?
Zielona kawa na odchudzanie – jak stosować?
Dieta na chore jelita – jaką wybrać?
Indeks glikemiczny tabela – lista produktów o niskim i wysokim IG
Zestaw Standardowy z Wyborem menu, w którym codziennie masz do wyboru aż 30 posiłków. Jeśli nie dokonasz ...
Dieta Wegetariańska MojCatering jest urozmaicona i zbilansowana. Jadłospis na każdy tydzień układa wykwal...
Sama jestem osobą po 40-tce i muszę przyznać, że mam spory problem z odchudzaniem. Metabolizm nie działa już tak jak dawniej, kiedy chcę schudnąć 2-3 kg to nie dzieje się to w tydzień, a bardziej w miesiąc. Wasz artykuł jest bardzo ciekawy, fajnie że analizujecie problem odchudzania po czterdziestce. Muszę spróbować Waszej diety 🙂
Ja też jestem już po 40 – mam dokładnie 42 lata i 2 dzieci. Teraz odchudzanie to jakiś koszmar. Fajny jest catering dietetyczny, bo kalorie są policzone i nie trzeba tego samemu robić