Ashwagandha co to i jakie ma działanie
Ashwagandha to jedno z najważniejszych ziół w Ajurwedzie o wielu możliwych korzyściach zdrowotnych. Ashwagandha jest tradycyjną formą medycyny alternatywnej, która leczy w sposób całkowicie naturalnie. Ashwagandha jest używana od tysięcy lat jako naturalna, uzdrawiającą roślina, łagodząca stres, podnosząca poziom energii i poprawiająca koncentrację. Aashwagandha to była dawniej nazywana jako„zapach konia”, bezpośrednio odnosząc się do siły jaką dzięki niej można osiągnąć oraz zapachu, który jest dość specyficzny. ashwagandha nazywana jest również jako „żeń-szeń indyjski” i „wiśnia zimowa”.
Ashwaganda co to dokładnie jest
Ashwagandha to roślina, a dokładnie krzew z żółtymi kwiatami. Ashwagandha pochodzi z Indii i Azji. Ashwagandha nie tylko łagodzi stres, czy niepokój, ale ma również wiele innych uzdrawiających właściwości. Dawniej ashwagandha była pomocna w leczeniu niepłodności.
Ashwaganda 8 zdrowotnych właściwości:
1. Stosowanie Ashwagandy może zmniejszyć stres i niepokój
Ashwagandha dzięki swym zdolnościom do zmniejszania stresu jest klasyfikowana jako adaptogen. Zdolność auhwagandhy do obniżenia poziomu stresu i niepokoju jest znana już od tysięcy lat.
Warto przytoczyć badanie, w którym udział brało 58 uczestników. Wszyscy przyjmowali od 250 do 600 mg ekstraktu z ashwagandhy przez 8 tygodni i osoby te oświadczyły, że znacznie zmniejszył się im odczuwalny stres. Obniżył się również poziom kortyzolu czyli hormon stresu.
W jednym z badań 58 uczestników osoby, które przyjmowały 250 lub 600 mg , znacznie zmniejszyły odczuwany stres i poziom kortyzolu, hormonu stresu, w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo.
Niestety aktualne badania wykazały, że nie ma wystarczających dowodów, aby ustalić najbardziej odpowiednią dawkę do leczenia zaburzeń neuropsychiatrycznych związanych ze stresem.
2. Ashwagandha może korzystnie wpływać na wyniki sportowe
Ashwagandha może mieć mieć korzystny wpływ na wyniki sportowe. Ashwagandha może być więc dobrym suplementem dla sportowców. Dania wskazują, że może poprawić wydajność fizyczną i zużycie tlenu podczas ćwiczeń. Ashwagandha może również pomóc zwiększyć siłę mięśni.
3. Ashwagandha może zmniejszać objawy niektórych schorzeń psychicznych
Badania wskazują, że ashwagandha może pomóc w walce z depresją i chorobach psychicznych. Istnieją również badania, które wskazują, że spożywanie ashwagandhy może pomóc złagodzić objawy i odczuwany stres u osób chorych na schizofrenię. NIektóre badania wskazują również, że ashwagandha może pomóc w poprawie upośledzenia funkcji poznawczych u osób z chorobą afektywną dwubiegunową.
Pomimo tego, że badania wskazują działania przeciwdepresyjne nie można ashwagandhy stosować jako substytut leków na depresję.
4. Ashwagandha może pomóc poziom testosteronu i zwiększyć płodność u mężczyzn
Istnieją badania, które dowodzą, że spożycie Ashwagandhy korzystnie wpływają na męską płodność i zwiększają poziom testosteronu. Dodatkowo badania wskazały, że u mężczyzn stosujących ashwagandhę znacznie zwiększyło stężenie plemników, objętość nasienia i ruchliwość plemników u mężczyzn z niską liczbą plemników.
5. Ashwagandha może obniżać poziom cukru we krwi
Występują badania, które stawiają tezę iż, ashwagandha może przynosić pewne korzyści osobom chorującym na cukrzycę lub tym, które mają wysoki poziomem cukru we krwi.
Ograniczone badania wskazują, że ashwagandha może obniżać poziom cukru we krwi. Dzieje się tak tak gdyż ma ona bezpośredni wpływ na wydzielanie insuliny, a póżniej zdolność komórek do wchłaniania glukozy z krwiobiegu.
6. Ashwagandha może zmniejszyć stany zapalny w organizmie
Badania nad Ashwaganghą przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że związki (WA) mogą pomóc w obniżeniu poziomu białek zapalnych, takich jak interleukina-10, a także
pomóc w zmniejszeniu markerów stanu zapalnego również u ludzi. Potrzebne są jednak dalsze badania.
7. Może poprawiać funkcjonowanie mózgu, w tym pamięć
Istnieją badania wskazujące, że suplementacja auhwagandhy może pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze wśród starszych osób, które posiadają łagodne upośledzeniem funkcji poznawczych oraz osób ze schizofrenią.
8. Naturalny lek na sen – Ashwagandha na bezsenność
Badania wskazują, że wshwagandha może mieć korzystny wpływ na osoby, które mają problemy ze snem. Wiele osób przyjmuje ashwagandha, aby promować spokojny sen, a niektóre dowody sugerują, że może pomóc w problemach ze snem. Ashwagandha stosowana jest jako naturalny produkt wyciszający pomagający w walce z bezsennością.
Ashwagandha jest suplementem powszechnie znanym i bezpiecznym dla większości ludzi. Niestety jej długoterminowe efekty nie są jeszcze do końca znane. Ashwagandha nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży.
Ashwagandha skutki uboczne
U osób przyjmujących ashwagandhę odnotowano skutki uboczne takie jak:
– dyskomfort w górnym odcinku przewodu pokarmowego,
– senność
– Rozwolnienie
Ashwagandha dla kogo nie jest polecana
– Dla kobiet w ciąży
– Osób z chorobami tarczycy
Wyniki badań sugerują, że efektym ze stosowania ashwagandhy nie są natychmiastowe. Zazwyczaj należy suplementować ją kilka miesięcy żeby zauważyć efekty.
Ashwagandha dawka rano czy na noc
Na suplementach zawierających ashwagandhę zawsze powinna być wskazana dawka. Jednak my radzimy, przed zażyciem ashwagandhy skonsultować się z lekarzem.
Ashwaghanda tabletki czy proszek
Nie można jednoznacznie określić czy ashwagandha należy suplementować w tabletkach czy proszkach. Ważne jest by wybrać produkt wysokiej jakości i stosować go według zaleceń. Można ją spożywać w pojedynczej dawce lub w wielu dawkach dziennie. ashwagandhę można stosować podczas posiłków lub na pusty żołądek.
Ashwaghanda na co pomaga:
- Stres
- Zmęczenie
- Trudności z koncentracją
- Kiepska pamięć
- Problemy ze snem
- Niskie libido
- Częste choroby
- Lęk
- Niska wytrzymałość psychiczna
- Niska wytrzymałość fizyczna
- Bóle stawów
- Stan neurologiczny
Ashwaghanda to naturalny produkt, który w ostatnich latach stał się niezwykle znanym adaptogenem. Wszystko dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, które do tej pory są badane przez naukowców. Jeśli chcesz poprawić swoją jakość życia to suplementacja naturalnymi produktami jest dobrym kierunkiem. Pamiętaj jednak o tym, że podstawą zdrowego życia jest odpowiednia ilość snu i zdrowe odżywianie. Jeśli nie masz czasu na gotowani i zakupy zapoznaj się z naszą ofertą i poznaj naszą najlepsza dieta pudełkowa i sprawdź co oferujemy w ramach Dieta Klasyczna czy Dieta Wegetariańska. Poza nimi w ofercie posiadamy dieta wysokobiałkowa czy dieta odchudzająca. Jeśli nie wiesz, którą dietę pudełkowa wybrać koniecznie skorzystaj z pomocy naszych dietetyków, którzy z przyjemnością dobiorą Ci odpowiednią dietę.
Ashwaghanda przepis na mleko roślinne
Składniki:
- szklanka mleka niesłodzonego orzechowego
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki kurkumy
- ¼ łyżeczka mielonej ashwagandhy
- szczypta kardamonu
- ¼ imbiru pokrojonego w plastry
- szczypta mielonej gałki muszkatołowej
- czarny pieprz
- łyżeczka oleju kokosowego
- łyżeczka miodu,
- Przygotowanie
Na początku zagotuj mleko na średnim ogniu dodając cynamon, kurkumę ashwagandha, kardamon, imbir, gałkę muszkatołową; pieprz. Mocno mieszaj dodając olej kokosowy i gotuj przez 10 minut. Zdejmij z ognia, lekko ostudź i dodaj miód. Takie mleko roślinne z dodatkiem ashwandha doda Ci sił i rozgrzeje od środka.
Jeśli szukasz innych przepisów na zdrowe produkty to koniecznie sprawdź nasz pomysł na kolację.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Ładunek glikemiczny – co to jest i jak go obliczyć?
Owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym – lista
Indeks glikemiczny – co to jest i jak go obliczyć?
Alkohol o niskim IG – co wybrać?
Dieta Montignaca – zasady, efekty, wady
Endometrioza po menopauzie – czy mija?
Koktajl z niskim indeksem glikemicznym – jak zrobić?
Endometrioza a problemy psychiczne – nerwica lękowa, depresja
Diagnostyka endometriozy – jakie badania?
Endometrioza – jak wygląda operacja i rekonwalescencja?
Zestaw Standardowy z Wyborem menu, w którym codziennie masz do wyboru aż 30 posiłków. Jeśli nie dokonasz ...