endometrioza a nerwica lękową
Powrót do bloga

Endometrioza a problemy psychiczne – nerwica lękowa, depresja

Endometrioza to choroba przewlekła narządów płciowych, która w głównej mierze dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Choć to kobiety pomiędzy 25-34 rokiem życia, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia endometriozy, każdego roku chorobę odnotowuje się również wśród dziewczyn przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet w trakcie i po menopauzie. Endometrioza związana jest z mechanicznym przemieszczeniem komórek endometrium do innych narządów w tym jajników, przepony opłucnej, otrzewnej miednicy mniejszej i przegrody odbytniczo-pochwowej. Komórki endometrium znajdujące się w innych narządach, reagują niezmiennie na zmiany hormonalne zachodzące w okresie cyklu menstruacyjnego. Zmiany te zachodzące poza jamą macicy wywołują objawy endometriozy bliźniaczo podobne do innych chorób m.in. rwy kulszowej i zespołu jelita drażliwego. Symptomy charakterystyczne dla innych schorzeń sprawiają, że diagnostyka endometriozy jest utrudniona. Dlatego też najczęściej choroba zostaje zdiagnozowana dopiero w zaawansowanym stadium, gdzie poza przewlekłym bólem odnotowuje się również problemy natury psychicznej. Jakie problemy psychiczne może wywoływać endometrioza i czy występują one wyłącznie w zaawansowanym stadium choroby?

Endometrioza a problemy psychiczne

Endometriozę charakteryzują dolegliwości bólowe narastające w trakcie stosunku seksualnego, menstruacji, a także podczas wykonywania codziennych czynności. Ból uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie wymusza na kobiecie zmianę dotychczasowego trybu życia, która prowadzi do pogorszenia samopoczucia psychicznego. Najczęstszymi objawami psychicznymi w endometriozie są:

 • obniżenie nastroju
 • lęk
 • wahania nastroju
 • niepokój
 • przewlekły stres
 • obniżenie samooceny
 • depresja
 • zwiększona podatność na uzależnienia

Problemy psychiczne nie występują wyłącznie u kobiet w zaawansowanym stadium choroby, w którym to operacja endometriozy jest jedyną metodą walki z chorobą. Przeprowadzone badania wykazują, że problemy psychiczne i stopnie endometriozy nie są ze sobą powiązane, a depresja czy nerwica lękowa może dotyczyć kobiet nawet w I stadium choroby.

 

Wycofanie z dotychczasowego życia społecznego spowodowane przewlekle występującym bólem, nie jest jedyną przyczyną występowania problemów psychicznych przy endometriozie. Charakterystycznym objawem dla endometriozy jest problem z zajściem w ciąże lub niepłodność, która dotyczy aż 40-50% kobiet dotkniętych chorobą. To właśnie niemożność wydania na świat potomka jest jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia nastroju, nerwicy lękowej i depresji.

 

Ciąża a endometrioza – czy i jaki jest związek między endometriozą a zajściem w ciąże?

Wiele kobiety zmagających się z endometriozą, wskutek powstępowania choroby ma problem z zajściem w ciąże. Niejednokrotnie zaawansowane stadium endometriozy, obejmujące występowanie licznych zrostów i torbieli zlokalizowanych na narządach rodnych, jest powodem bezpłodności. Problemy z zapłodnieniem wynikają z obecności komórek macicznych w jajnikach. Komórki te powodują przewlekły stan zapalny będący przyczyną powstawania zrostów utrudniających lub uniemożliwiających zapłodnienie komórki jajowej. Wcześnie wykryta choroba, nie przekreśla marzeń o upragnionej ciąży, jednak jej przebieg określa się mianem podwyższonego ryzyka, a samo poczęcie, często, choć nie zawsze możliwe jest wyłącznie z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu.

Endometrioza a nerwica lękowa

Nerwica w endometriozie, podobnie jak wiele tematów związanych ze sferą psychiczną jest tematem tabu. Nerwicę zdiagnozowano aż u 31% pacjentek dotkniętych endometriozą, a jej objawy są częstym powodem wycofania społecznego. Nerwica lękowa wiąże się z nieustannym uczuciem lęku występującym bez względu na czynniki środowiskowe. Niepokój związany z zaburzeniami lękowymi odnosi się do sfery zawodowej, rodzinnej, zdrowotnej i finansowej. Osoba dotknięta nerwicą lękowa odczuwa niewspółmierny do sytuacji lęk uniemożliwiający odczuwanie radości i codzienne prawidłowe funkcjonowanie. Przewlekły lęk prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, innych zaburzeń psychicznych i chorób będących powodem odizolowania społecznego.

 

Objawy nerwicy lękowej

Objawy nerwicy lękowej obejmują zarówno objawy somatyczne, jak i psychiczne. Do najczęstszych z nich należą:

Objawy somatyczne:

 • przyspieszenie bicia serca
 • wzmożona potliwość
 • suchość w jamie ustnej
 • trudności z oddychaniem

Objawy sfery psychicznej:

 • trudności z zasypianiem
 • przewlekły stan napięcia
 • niepokój ruchowy
 • drażliwość
 • lęk przed utratą kontroli

Endometrioza a depresja

Prawie 50% kobiet cierpi na depresję w endometriozie, dlatego nie należy bagatelizować jej pierwszych objawów i niezwłocznie poinformować o nich specjalistę. Depresja to zaburzenie zdrowia psychicznego, które jest zaliczane do zaburzeń nastroju.  Z zaburzeniami nastroju według szacunków WHO zmaga się, że 4% ludzi na całym świecie. Do jej potwierdzenia niezbędne jest przeprowadzone przez specjalistę badanie diagnostyczne, bowiem depresja, nie zawsze objawia się smutkiem. Do najczęstszych objawów depresji należą:

 • przewlekłe uczucie smutku
 • apatia
 • złość
 • płaczliwość
 • brak energii
 • wzmożony lub obniżony apetyt
 • problemy z zasypianiem
 • bezsenność
 • długotrwałe napięcia
 • lęk
 • drażliwość
 • trudności z koncentracją
 • niska samoocena
 • poczucie winy i bezsilności
 • uczucie bezużyteczności
 • myśli samobójcze
 • przewlekłe zmęczenie fizyczne

Kobiety zmagające się z nerwicą lękową i depresją wykazują wyższą podatność na uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub leków. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy depresji lub nerwicy niezwłocznie udaj się do specjalisty. Zarówno nerwicę lękową, jak i depresję można skutecznie leczyć z pomocą wykwalifikowanego terapeuty i odpowiednio dobranej farmakoterapii. Pamiętaj, że wcześnie wykryte zaburzenia psychiczne łatwiej pokonać, a zbagetlizowane i nieleczone negatywnie wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie, ale też na przebieg endometriozy.

Dieta a endometrioza – postaw na zdrowy catering dietetyczny Mój Catering

Nieoceniony w profilaktyce i leczeniu endometriozy jest odpowiedni wybór diety. Skomponowanie prawidłowego jadłospisu będącego źródłem witamin i soli mineralnych, a także codzienne przygotowanie posiłków, stanowi problem będący najczęstszym powodem porzucania zdrowych nawyków żywieniowych. Dla wszystkich zapracowanych i tych, którzy kochają jeść zdrowo i smacznie przygotowaliśmy catering dietetyczny, z najszerszą siatką dostaw obejmującą, aż 3000 miast w całej Polsce. W naszej ofercie znajdziesz kilkanaście różnych diet, w różnych wariantach kalorycznych, przygotowywanych w zgodzie z zasadami zdrowej, smacznej i skutecznej diety. Każdy nasz jadłospis powstaje pod czujnym okiem dietetyków, którzy z naszych diet całkowicie wyeliminowali wzmacniacze smaku i konserwanty. Nad każdym etapem od zakupów, po codziennie realizowaną dostawę czuwa wykwalifikowany pracownik, dzięki temu dajemy 100% gwarancji na świeżość, jakość i smak. Sprawdź naszą ofertę, wybierz jedną z diet i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów, którym zdrowa dieta umożliwiła skuteczną walkę z nadwagą.

 

 

Bibliografia:

Co to jest endometrioza i jak ją leczyć?, EMC SZPITALE EMC INSTYTUT MEDYCZNY SA,

Depresja to choroba, którą należy leczyć. Objawy depresji,ZWROTNIK RAKA.PL PORTAL ONKOLOGICZNY, 25.08.2021r.,

Endometrioza a ciąża. Czy z endometriozą możliwe jest zajście w ciąże?, SZPITAL NA KLINACH,

Jak endometrioza wpływa na zdrowie psychiczne?, ZABURZENIA EMOCJONALNE, 29.07.2019r.,

Patrycja „Endodziewczyna”, Endometrioza, depresja, stany lękowe – co mówią badania?, ENDODZIEWCZYNA ENDO-LIFE BALANCE,

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Zmiany w harmonogramie dostaw
Ketoza – co to, dieta, efekty, skutki uboczne, jak zacząć, jak wrócić do ketozy?
Dieta lekkostrawna dla dziecka
Co pomaga w walce z wysokim cholesterolem?
Dieta low foodmap na czym polega
Dieta dukana – zasady, fazy, efekty
Dieta Keto dla kogo?
Dieta dukana – przepisy, jadłospis
Czy mam Hashimoto – sprawdź
Dieta wegetariańska – co jeść, zasady, zalety i wady

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...