jak obliczyć ładunek glikemiczny
Powrót do bloga

Ładunek glikemiczny – co to jest i jak go obliczyć?

Wpływ indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów na stabilny poziom energii podczas dnia został udowodniony wielokrotnie. Choć indeks glikemiczny początkowo służył wyłącznie diabetykom, z czasem dieta niskie ig stała się sposobem żywienia nie mniej popularnym od innych diety odchudzających. Stosujący dietę z niskim indeksem glikemicznym cieszą się stabilnym poziomem energii, zwiększoną produktywnością podczas dnia i dłuższą sytością po spożytym posiłku. To właśnie sytość, jaką gwarantują posiłki charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym, sprawiła, że wiele osób w diecie z niskim ig upatruje szansę na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. O ile cukrzykom pojęcie ładunku glikemicznego z pewnością jest znane, wielu rozpoczynających dietę z niskim ig ogranicza się jedynie do korzystania z popularnych tabel indeksu glikemicznego, ograniczając tym samym możliwości komponowania urozmaiconych posiłków. Czym jest ładunek glikemiczny, jak go obliczyć i czy z jego pomocą można łączyć produkty o niskim i wysokim ig? Sprawdźmy to!

 

Co to jest ładunek glikemiczny?

Ładunek glikemiczny jest wskaźnikiem, który w 1997 r. rzucił nowe światło na temat po posiłkowej glikemii. Szybko okrzyknięto go dokładniejszym od wcześniej szeroko stosowanego indeksu glikemicznego i to za jego sprawą udowodniono, że wysoki indeks glikemiczny produktu, nie musi oznaczać jego eliminacji z diety dla diabetyków. Ładunek glikemiczny bierze pod uwagę wielkość spożywanej porcji produktu, dzięki temu uzupełnia informacje dostępne we wcześniej stosowanych tabelach. Ładunek glikemiczny uwzględnia ilość węglowodanów w konkretnej porcji produktu, a także jakość węglowodanów w spożywanej porcji. Korzystając ze wskaźnika ładunku glikemicznego, łatwiej obliczysz wpływ całego posiłku na po posiłkową glikemię. Dowiesz się również, że produkty o niskim indeksie glikemicznym zjedzone w nadmiarze mogą wykazywać większy wpływ na poziom glikemii, niż wykazują to informacje dostępne we wcześniej wspomnianych tabelach.

 

Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny

Zarówno indeks glikemiczny, jak i ładunek glikemiczny zostały stworzone po to, aby ułatwić codzienne żywienie milionom ludzi na całym świecie. Obydwa informują o tym, jak szybko po zjedzeniu danego produktu wzrośnie po posiłkowa glikemia (poziom cukru we krwi), jednak pojęcie indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego mylnie używane jest zamiennie. Choć zarówno indeks, jak i ładunek glikemiczny stworzone zostały z myślą o chorych z problemem metabolizowania węglowodanów, obliczane są z różnych wzorów i opisują inne cechy produktów spożywczych. Ładunek glikemiczny informuje o wpływie posiłku na stężenie cukru we krwi, natomiast indeks glikemiczny określa wpływ pojedynczego produktu na uwalnianie insuliny z komórek trzustki i wzrost po posiłkowej glikemii.

Jak obliczyć ładunek glikemiczny?

W sieci znajdziesz dziesiątki kalkulatorów, które umożliwią Ci obliczenie ładunku glikemicznego, jeśli jednak chcesz obliczyć go samodzielnie i mieć 100% pewność skuteczności stosowanej diety, możesz skorzystać z prostego wzoru. By obliczyć ładunek glikemiczny, niezbędna jest wiedza, jaki indeks glikemiczny posiada spożywany produkt, do tego przydadzą się tabele indeksu glikemicznego, które do 1997 r. stanowiły jedyną możliwość monitorowania indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów. Tabele te powstały w wyniku badań laboratoryjnych, znajdziesz je zarówno na ogólnodostępnych stronach w Internecie, jak i na opakowaniach niektórych produktów. Aby obliczyć ładunek glikemiczny produktu lub posiłku wystarczy, że ilość spożytych węglowodanów w produkcie pomnożysz przez indeks glikemiczny, a następnie podzielisz przez 100.

Ładunek glikemiczny = Węglowodany * Indeks Glikemiczny : 100

Początkowo komponowanie posiłków o niskim ig z wykorzystaniem wskaźnika ładunku glikemicznego może wydawać Ci się problematyczne, pamiętaj jednak, że przyrządzanie posiłków z jego użyciem umożliwi Ci włączenie do diety produktów z wysokim indeksem glikemicznym.

 

Ładunek glikemiczny normy

Indeks glikemiczny dzieli produkty na 3 grupy o indeksie niskim, średnim i wysokim. Z założenia dieta niskie ig powinna opierać się na produktach z niskim indeksem glikemicznym, zawierać ograniczone ilości produktów ze średnim indeksem glikemicznym i eliminować te, które znacząco wpływają na po posiłkową glikemię. Ładunek glikemiczny również dzieli produkty na 3 grupy, jednak stosowanie go nie wyklucza włączenia do diety produktów z wysokim ig.

•      niski ładunek glikemiczny (poniżej 10)

•      średni ładunek glikemiczny (10-20)

•      wysoki ładunek glikemiczny (powyżej 20)

 

Obliczając ładunek glikemiczny, będziesz miał możliwość włączyć do swojej diety o wiele więcej produktów, niż w przypadku, kiedy skupisz się tylko na indeksie glikemicznym.

Dieta niski Indeks Glikemiczny: Catering dietetyczny

Nadprogramowe kilogramy skutecznie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Chcesz odzyskać energię, zdrowie i zadbać o prawidłową dietę, jednak nadmiar codziennych obowiązków uniemożliwia Ci przygotowanie smacznych i urozmaiconych posiłków? Nic prostszego! Z naszą dietą pudełkową zrealizujesz każdy cel sylwetkowy, bez czasochłonnych zakupów i codziennego gotowania. Nasz catering to kilkanaście różnych jadłospisów, przygotowywanych przez najlepszych dietetyków w branży. Za ich namową z naszych jadłospisów wyeliminowaliśmy wysoko przetworzoną żywność, chemię i wzmacniacze smaku, zastąpiliśmy je naturalnymi przyprawami, które w rękach doświadczonych kucharzy, z każdego dania tworzą kulinarne arcydzieło. W naszej ofercie znajdują się również diety wspomagające schorzenia metaboliczne. Jedną z nich jest nasza autorska dieta niskie IGO łącząca dania z niskim IG z witaminami i solami mineralnymi zawartymi w orzechach. Sprawdź naszą ofertę, wybierz jedną z diet, zmień swoje nawyki żywieniowe, odzyskaj zdrowie i utraconą młodzieńczą energię z dietą dostarczaną każdego dnia do 3000 miast w Polsce.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jak powinna wyglądać dieta dla dziecka – podstawowe informacje
Street workout – jaka dieta jest najlepsza?
Dieta Intermittent Fasting – czyli co to jest IF?
Dieta wegetariańska odchudzająca
Dieta bezglutenowa a odchudzanie
Dieta cukrzycowa: co powinien jeść cukrzyk?
Dieta cukrzycowa: przepisy i jadłospis Jak wygląda menu cukrzycowe?
Dieta wegetariańska: poznaj smaczne przepisy i wege jadłospis
Dieta bezglutenowa: na czym polega, produkty dozwolone i zabronione
Dieta bezglutenowa: jadłospis, przepisy

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...

dieta niskie ig wege

Niskie IG (Wege z Rybami)

Zestaw Niskie IG Wege z Rybami (dieta ichtiwegetariańska) to całkowicie bezpieczna i zdrowa dieta, podana...