Dieta przy arytmii serca – co jeść przy arytmii?
Arytmią serca nazywa się zespół objawów występujących okresowo lub długotrwale, do których zalicza się nieregularną, zbyt szybką lub spowolnioną pracę mięśnia sercowego. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kardiologicznych. Objawy jakie wywołuje arytmia serca, wpływają na samopoczucie pacjenta, powodując dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Nieleczona arytmia serca może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie problemy kardiologiczne, pewnie już wiesz, że jedną z ich przyczyn może być nadwaga, spowodowana nieprawidłową dietą oraz biernym trybem życia. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy podstawowe informacje dotyczące diety przy arytmii serca. Poniżej dowiesz się jakie produkty wspomogą pracę serca, dowiesz się również co jeść przy arytmii, by cieszyć się nienagannym zdrowiem.
W naszej ofercie znajdziesz dietę lekkostrawną, która pomoże Ci odzyskać zdrowie i zredukować nadprogramowe kilogramy. Dieta ta doskonale sprawdzi się zarówno przy problemach z układem sercowo-naczyniowym, jak i przy problemach żołądkowych. Dlatego jeśli zmagasz się z arytmią serca, koniecznie zamów lekkostrawny catering dietetyczny.
Przygotowane przez nas jadłospisy, są efektem wieloletniego doświadczenia w branży gastronomicznej i współpracy z najlepszymi specjalistami zdrowego żywienie w Polsce, na czele z dietetyk Pauliną Ihnatowicz. Wybór diety ułatwią Ci nasi konsultanci. Skontaktuj się z naszym zespołem wykwalifikowanych dietetyków, którzy pomogą dobrać odpowiednią dietę oraz obliczą dzienne zapotrzebowanie.
Co jeść przy arytmii?
Zarówno dieta przy arytmii serca, jak i dieta przy miażdżycy oraz innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego powinna ograniczać spożywanie tłuszczów zwierzęcych. To właśnie tłuszcze nasycone znajdujące się w m.in. tłustym mięsie, wędlinie, smalcu, maśle, śmietanie uważane jest za główną przyczynę.
Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy zwierzęcych może powodować:
- nadwagę i otyłość
- miażdżycę
- choroby niedokrwiennej serca
- nadciśnienie tętnicze
Badania dowodzą, że wszystkie powyższe choroby nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii, ale powodują też jej intensyfikację. Jeśli chcesz zapobiec rozwojowi choroby i przywrócić prawidłową pracę mięśnia sercowego, podstawą Twojej diety powinny być wyłącznie niskoprzetworzone źródła białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Zadbaj o swoje zdrowie i zamów naszą dietę lekkostrawną.
Z jakich produktów powinna składać się dieta przy chorobie wieńcowej i arytmii serca? Sprawdźmy co przygotowali nasi dietetycy.
Dieta przy chorobie wieńcowej – co jeść?
- Białko: chude mięso cielęce, kurczak, indyk, królik; niskotłusczowe produkty mleczne – twaróg, jogurt, maślanka, kefir; ryby – łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, miruna, pstrąg, halibut, dorsz; owoce morza – przegrzebki, ostrygi, omułki, krewetki, kalmary;
- Tłuszcze: orzechy – migdały, włoskie, pekan, brazylijskie, pestki i nasiona – dyni, słonecznika, sezamu, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej lniany, olej sojowy, olej rzepakowy.
- Węglowodany: pieczywo pełnoziarniste – graham, razowe, orkiszowe; kasza jęczmienna, pęczak, gryczana, perłowa, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, ryż brązowy;
Wszystkie diety kardiologiczne, w tym dieta po zawale powinny dostarczać niezbędnych w terapii chorób serca witamin i soli mineralnych. Część mikroelementów znajduje się w wyżej wymienionych produktach. Można również stosować suplementację która, choć z pewnością jest pomocna, nie jest w stanie zastąpić mikroelementów naturalnie zawartych w warzywach i owocach. Do urozmaicenia jadłospisu i uzupełnienia mikroelementów w diecie przy arytmii serca wykorzystaj:
- warzywa – pomidory, sałaty, kapusta, kalarepa, rzodkiew, karczochy, rabarbar, seler, marchew, groch, por, cebula, brokuł, kalafior, grzyby, bakłażan
- owoce – agrest, arbuz, truskawki, jagody, maliny, poziomki, jeżyny, śliwki, agrest, wiśnie, czereśnie, porzeczki, kiwi, pomarańcza, grejpfrut,
Warzywa i owoce są niezbędnym elementem każdej z diet. Dzięki nim nie tylko dostarczysz niezbędnych witamin, ale też znacząco zwiększysz sytość posiłków. Wszystkie nasze diety pudełkowe przygotowujemy przy użyciu najwyższej jakości produktów zbożowych, świeżych ryb, mięs, warzyw i owoców. Z nami nie grozi Ci kulinarna nuda i niedobory witamin! Chcąc zwiększyć prozdrowotny aspekt naszych diet, zdecydowaliśmy się na eliminacje wszechobecnej w pożywieniu chemii. Szeroko stosowane konserwanty zastąpiliśmy autorskimi mieszankami naturalnych przypraw i świeżych ziół. Zabieg ten sprawił, że nasz catering dietetyczny zyskał niespotykany nigdzie indziej smak. To właśnie dzięki niemu, a także bogatej ofercie i elastycznej formie codziennych zamówień staliśmy się najchętniej wybieranym cateringiem w Polsce.
Produkty wspomagające serce przy arytmii
Produktami wspomagającymi serce przy arytmii, są wszystkie te, których działanie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Do produktów wspomagających serce przy arytmii, miażdżycy i chorobie wieńcowej zalicza się naturalne produkty.
Dieta przy arytmii serca:
- orzechy i migdały – normalizują poziom cholesterolu we krwi;
- owoce jagodowe – cenne źródło antyoksydantów, przeciwdziałają chorobą układu sercowo-naczyniowego;
- ciemnozielone warzywa liściaste – utrzymują niski poziom homocysteiny;
- pomidory – obniżają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej;
- oliwa z oliwek – obniża poziom cholesterolu LDL;
- tłuste ryby morskie – bogate źródło kwasów omega-3, które wykazują działanie ochronne serca;
Ryby, orzechy, nabiał i warzywa. W pierwsze chwili wydawać się może, że by zadbać o zdrowe serce nie trzeba zbyt wiele. Niestety konieczność samodzielnego przygotowania posiłków, brak wystarczającej wiedzy i czasu szybko weryfikują prawdziwość tych słów. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie i jednocześnie pozbyć się problemu czasochłonnego gotowania, sprawdź ofertę diet pudełkowych naszego cateringu dietetycznego. Nasze diety pudełkowe to najwyższa jakość, nienaganna świeżość i niepowtarzalny smak. Ich przygotowaniem zajmują się wyłącznie doświadczeni dietetycy, kucharze oraz technolodzy żywienia, którzy pracują wedle międzynarodowych standardów higieniczno-sanitarnych. Wdrożony system HACPP, praca według rygorystycznych wytycznych IFS, a także szereg rozwiązań usprawniających zamówienia, produkcję i dostawę sprawiły, że nasz catering jest najlepiej ocenianą dietą pudełkową w Polsce. Dowodem na to są od lat niezmiennie wysokie oceny na google i trustpilot, aż 4,9/5! Dołącz do tych, którym zdrowa dieta pomogła zrealizować nieosiągalne wcześniej cele. Z nami odzyskasz zdrowie, zapobiegniesz rozwojowi chorób i zrealizujesz dowolnie wyznaczony cel sylwetkowy.
Bibliografia:
Grudzińska Monika, Dieta przy arytmii serca – co jeść, a co ograniczać? ABC ZDROWIE, 19.01.2023r., zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przy-arytmii-serca-co-jesc-a-co-ograniczac
prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek, Znaczenie ryb w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ,
ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/znaczenie-ryb-w-profilaktyce-chorob-sercowo-naczyniowych/
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Keto lody – przepisy na różne smaki lodów keto
Keto tortilla – najlepsze przepisy na tortillę ketogeniczną
Kiedy i w jaki sposób mierzyć ketony?
Najlepszy (sprawdzony) i niezwykle smaczny przepis na keto tiramisu
Naleśniki keto – przepisy na naleśniki ketogeniczne słodkie i wytrwane
Pomysły na przepisy na obiady w diecie ketogenicznej
Pomysły na różne przepisy na śniadania w diecie ketogenicznej – szybkie i proste
Proste przepisy na bułki keto, które przygotujesz samodzielnie w domu
Przeciwwskazania do diety keto
Czym jest kwasica ketonowa, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzić?
Zestaw Lekkostrawnie od MójCatering to specjalny rodzaj żywienia, który przede wszystkim ma na celu ułatw...