kolagen na stawy
Powrót do bloga

Kolagen do picia, na stawy czy na skórę? Czym tak na prawdę jest kolagen i jak go suplementować

Co to jest kolagen?

Każda dbająca o siebie kobieta na pewno słyszała to tajemnicze słowo jakim jest „kolagen”. Pytanie czym dokładnie jest ta magiczna substancja? Kolagen to białko, które występuje naturalnie w naszym organizmie. Co więcej, stanowi aż 1/3 wszystkich białek w całym naszym ciele. To czyni go najbardziej obfitą formą białka w organizmie. Jednak kolagen to nie tylko sposób na jędrniejszą i błyszczącą skóry skórę. Ma również wpływ na inne ważne elementy naszego organizmu.  Od ścięgien po dziąsła – większość twardych i miękkich tkanek w twoim ciele składa się głównie z białka kolagenowego. Kolagen znajduje się również w kościach, skórze i zębach. Kolagen znany jest ze swych wizualnych właściwości i niewiele osób wie, że jest niezbędny do wspomagania procesu krzepnięcia krwi. Kolagen z wiekiem jest produkowany w mniejszych ilościach, a jego produkcja jest też niższej jakości.  Niestety, prawda jest taka że po 20 roku życia co roku tracimy go ok 1% – wtedy też skóra staje się cieńsza, mniej błyszcząca i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Efektem ubytku kolagenu związanego ze starzeniem się są zmarszczki, zwiotczała skóra, słabe włosy i łatwo łamiące się paznokcie rąk i nóg.

Spis treści ukryj

Jak działa kolagen?

Dokładne mechanizmy biologiczne nie są jeszcze znane. Według naukowców skuteczna walka kolagenu ze zmarszczkami i elastycznością skóry wynika z fragmentacji kolagenu na małe łańcuchy aminokwasów i peptydów. Czyli kiedy Twój organizm rozkłada kolagen w układzie pokarmowym, to fragmenty aminokwasów i peptydów zaczynają być wchłaniane do krwiobiegu. To powoduje naturalną produkcję kolagenu w Twojej skórze, która wpływa na jej sprężystość i jędrność. Warto zauważyć, że niemowlęta, dzieci i nastolatki produkują kolagen tak szybko jak rosną, dlatego ich skóra jest tak gładka i bez zmarszczek.

Kolagen nie tylko dosłownie „utrzymuje” Twoją skórę, ale ma fantastyczny wpływ na skórę głowy i rosnące na niej włosy. Niedobory kolagenu mogą powodować łupież, rozdwajanie się końcówek a nawet łuszczenie paznokci.

Warto zauważyć, że kolagen działa jak sprężyste rusztowanie dla Twojej skóry – utrzymuje ją razem, nadaje jej strukturę i pozwala odbić się po kontuzji.

Czy da się zastąpić naturalny kolagen?

Naturalnego kolagenu nie da się zastąpić, jednak suplementacja dobrze dobranego suplementu dla naszego organizmu może bardzo poprawić jego kondycję.

Czym są peptyny kolagenowe?

Jeśli zależy Ci na bardziej elastycznej, błyszczącej skórze i paznokciach to koniecznie skorzystaj z suplementów kolagenowych. To one zawierają białko kolagenowe, składające się z peptydów kolagenowych. To peptydy kolagenowe stymulują organizm do produkcji organizmu, co bardzo często wpływa na zdumiewające efekty.

W jakich produktach znajdują się suplementy kolagenowe?

 1. Tabletki kolagenowe
 2. Shoty kolagenowe
 3. Kolagen w płynie
 4. Proszek z kolagenem
 5. Serum kolagenowe
 6. Kremy kolagenowe

Jakie są główne rodzaje kolagenu?

Istnieje co najmniej 16 różnych rodzajów kolagenu, jednak medycyna wybrała z niej 5 najbardziej kluczowych.

#1

Ten kolagen stanowi aż 90% ludzkiego ciała, a dokładnie w skórze i kościach, ścianach naczyń krwionośnych, tkance łącznej i chrząstce włóknistej. To ten kolagen jest ściśle powiązany ze starzeniem się skóry. To jego braki powodują zmarszczki i zanikanie elastyczności.

#2

Jest to kolagen, który znajduje się w chrząstkach między stawami. Tutaj dieta Beauty czyli długo gotowane wywary z wysokiej jakości kości i mięs idealnie uzupełnia braki organizmu.

może być niezwykle pomocna w poprawieniu struktury naszych mięśni i narządów.

#3

Ten kolagen znajduje się w naszych jelitach. Jest odpowiedzialny za strukturę naszych mięśni i naczyń krwionośnych.

#4

Wspomaga pracę nerek i narządów wewnętrznych. Działa również korzystnie na gojenie się ran.

#5

Pojawia się w niektórych warstwach skóry, jak również we włosach i tkankach łożyska u kobiet ciężarnych.

Czy są jakieś dowody potwierdzające dobroczynne właściwości kolagenu?

Dowodów popierających dobroczynne działanie kolagenu jest niezwykle dużo. Przede wszystkim badania te potwierdzają jego korzysta wpływ na skórę i kości. Natomiast dowody na wzmocnienie włosów dzięki suplementacji kolagenu są znacznie mniej popularne.

Czy suplementacja kolagenem jest dla Ciebie?

Suplementacja kolagenem jest jak najbardziej zasadna. Każda skóra się starzeje i można o nią zadbać m.in. poprzez suplementację kolagenu, który ma niezwykle obiecujące efekty.  Jeśli więc z wiekiem widzisz, że twoja skóra traci blask, a w losy robią się matowe i łamliwe, sięgnij po kolagen wysokiej jakości.

Jakie są korzyści z przyjmowania kolagenu?

Spożywanie większej ilości kolagenu w pożywieniu albo suplementach diety może mieć bardzo korzystny wpływ na kondycje skóry, włosów i paznokci. Poniżej wymieniliśmy podstawowe korzyści z suplementowania kolagenu.

10 korzyści suplementowania kolagenu:

 1. Kolagen sprawia że nasza skóra jest zdrowsza 

Naukowcy cały czas dostarczają nowe dowody, które potwierdzają, że kolagen może pomóc w walce z pojawianiem się pierwszych zmarszczek. W 2014 roku niemieccy naukowcy opublikowali pewne badanie w piśmie Clinical Interventions in Aging. Porównano 60 ochotników którzy suplementowali kolagen w płynie z dodatkami witamin i minerałów, z osobami kto≥re tego nie robiły. Osoby suplementujące kolagen przez te dwa miesiące miało mniej zmarszczek i mniejszą wrażiliwość na ekspozycję na słońce. Co więcej naukowcy stwierdzili znaczącą poprawę elastyczności skóry oraz pozytywny wpływ na poziom nawilżenia skóry.

 1. Kolagen działa kojąco na ból stawów

Wraz z wiekiem chrząstki w naszych stawach tracą swoją elastyczność właśnie przez pogorszenie jakości produkowanego kolagenu. To oznacza, że przez gorszą jakość kolagenu jak i mniejsza ilość, osoby dorosłe są narażone na zwyrodnienia stawów i inne choroby. Suplementy kolagenowe wpływają krztynie na stymulację produkcji kolagenu.

 1. Kolagen zwiększa masę mięśniową

Powszechnie uważa się, że kolagen zwiększyć masę i pozytywnie wpływa na siłę mięśni

 1. Kolagen na zdrowsze serce

Odpowiedni poziom kolagenu w tętnicach może pozytywnie wpływać na zmniejszanie ryzyka chorób związanych z sercem. Niedobór kolagenu powoduje, że nasze tętnice stają się słabe i kruche.

 1. Kolagen na mocne kości

Nasze kości składają się głównie z kolagenu, dlatego jego niedobór niszczy ich strukturę, powoduje ból stawów i osłabienie. Podsumowując, z wiekiem mamy mniej kolagenu i mniej mamy masy kostnej.

 1. Kolagen na lepsze trawienie

Niektóre badania naukowców wskazują, że kolagen zawiera aminokwas glicynę. Ten aminokwas może potencjalnie wspomagać trawienie.

 1. Mocniejsze i zdrowsze włosy i paznokcie

W 2014 roku opublikowano badanie, które wykazało pozytywny wpływ na włosy i paznokcie poprzez suplementację kolagenu. Kolagen wpływa na jakość włosów – dzięki niemu nie są suche, a skóra jest nawilżona i elastyczna.

 1. Kolagen na zdrowsze jelita

Słyszałeś o tym, jak kolagen korzystnie wpływa na zdrowie jelit?

Badania z  2017 roku (Food & Function) przedstawiło badanie, w którym potwierdzono, że peptydy kolagenowe hamują rozpad wyściółki w jelitach.

 1. Kolagen działa korzystnie na utrata masy ciała

Istnieją badania wskazujące, że kolagen może przyspieszyć metabolizm ludzi i zmniejszyć tkankę tłuszczową.

 1. Kolagen działa pozytywnie na kontuzje 

Badania wskazują, że suplementacja kolagenu pozytywnie wpływa na ​​czas regeneracji po kontuzji. 

Ile kolagenu należy przyjmować dziennie czyli suplementacja kolagenu

Władze ds. zdrowia nie przedstawiły oficjalnych wytycznych dotyczących tego, ile kolagenu należy przyjmować w ciągu dnia. Wszystko zależy od formy, którą przyjmujesz i powodów, dla których. Kupując suplement zawsze sprawdź zalecane dawkowanie, które znajdzie się gdzieś na opakowaniu. Natomiast wdług Amino Acids z 2021 r. dzienna dawka to 5-15 g kolagenu. Taka ilośc kolagenu  poprawia ból stawów, funkcjonalność i regenerację mięśni.

Kolagen i zimno

Dodanie kolagenu do zabiegów pielęgnacyjnych jest istotne szczególnie zimą. To wtedy przez niską temperaturę i centralne ogrzewanie wysusza się nasza skóra, włosy i paznokcie. Nasze przyzwyczajenia często powodują, że w okresie zimowym ograniczamy ilośc spożywanych owoców i warzyw, które to zawierają witaminę C. A to witamina C pomaga w produkcji kolagenu.

Czy kolagen mogę spożywać razem z witaminą C?

Zdecydowanie tak. Sama suplementacja witaminy C powoduje produkcję kolagenu. DOdając do niej suplementację kolagenu spotęgujesz efekt.

Jakie jest najlepsze źródło kolagenu, zawsze najlepszy jest kolagen naturalny

Nie można powiedzieć, że jest jedno, najlepsze źródło kolagenu, gdyż występuje on w postaci żywności, a także w postaci suplementów kolagenowych. To co jest bardzo istotne, różne źródła kolagenu zapewniają różne rodzaje kolagenu, a tym samym różne korzyści zdrowotne. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie włączenie do swojej diety różne jego rodzaje. Konieczna jest tu zdrowa i zbilansowana dieta. Jeśli nie masz czasu na zakupy i gotowanie to skorzystaj z gotowej formy jaką daje Ci zdrowy catering dietetyczny.  Dieta optymalna czy dieta wegetariańska będą go dostarczać w postaci wysokiej jakości, wyselekcjonowanych mięs czy dzikich rybach. Poza suplementacją samego kolagenu należy też pamiętać o niektórych składnikach odżywczych, które pobudzają nasz organizm do produkcji kolagenu. 

Jakie składniki odżywcze pobudzają organizm do produkcji kolagenu?

 • Cynk
 • Witamina C
 • Miedź 

Jakie są główne źródła kolagenu w diecie i który kolagen jest najmocniejszy

 1. Buliony i rosoły
 2. Przede wszystkim są to buliony i wywary z mięs. Jednak należy pamiętać, że muszą one pochodzić z mięs wysokiej jakości takie jak w oferowanej przez MójCatering diecie. Dieta Bulionowa od MójCatering w menu posiada kilkanaście długo warzonych bulionów, kto®e są przygotowywane nawet 30 godzin! To kolagen zawarty w kościach i chrząstkach nazywany jest „eliksirem młodości”, a jego spożycie działa korzystnie na wygląd skóry. Kolagen wołowy zawiera kolagen skórny i kostno-chrzęstny, który jest niezwykle korzystny dla naszej skóry i kości.
 1. Białka jaj 
 1. Kolagen morski, który występuje w rybach, ich kościach i skórze
 2. Owoce cytrusowe (np. pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limonki), jagody (np. maliny, jagody, jeżyny), owoce tropikalne (np. mango, kiwi, ananas), czosnek, zielone warzywa liściaste, orzechy nerkowca orzechy, pomidory i papryka.

Najwięcej kolagenu zawierają galarety rybne oraz galarety wieprzowe. Zawierają je również galarety owocowe, podroby. Kolagen znajduje się również salcesonie golonce, ryba w galarecie czy żelatynie.

Skąd wiemy, że brakuje nam kolagenu?

Jeśli zauważysz u siebie zmarszczki, skóra staje się mniej jędrna, włosy robią się matowe, a paznokcie łamliwe.

Co powoduje, że ubywa nam kolagenu?

 1. Wiek – wraz z wiekiem ubywa nam kolagenu i jest to całkowicie normalne
 2. spożywanie dużej ilości słodkich potraw 
 3. Spożywanie rafinowanych węglowodanów
 4. Za dużo ekspozycji na słońce 
 5. Palenie papierosów

W jaki sposób likopen i ceramid zwiększają korzyści stosowania kolagenu?

Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, ceramidy (inaczej lipidy) pomagają zatrzymać wilgoć i chronić przed szkodliwym wpływem środowiska. Połączenie likopenu i ceramidów z kolagenem może generować niezwykłe rezultaty dla Twojej skóry.

Czy kolagen jest kompletnym źródłem białka?

Nie, kolagen nie jest kompletnym źródłem białek. Nie zawiera wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, żeby nazwać go kompletnym białkiem. Jego suplementacja działa korzystnie na nasz organizm, ale nie może być uważane za jedyne źródło białka.

W jakim wieku powinieneś zacząć przyjmować kolagen?

Każdego roku nasz organizm produkuje kolagenu coraz mniej, mniej więcej 1-1,5% każdego roku.

Od jakiego wieku można przyjmować kolagen?

KOlagen można suplementować od 20go roku życia.

Czy kolagen można przedawkować?

Generalnie kolagen jest dla nas bezpieczny, jednak istnieją potencjalne skutki uboczne. 

Jakie są skutki uboczne przyjmowania kolagenu?

Suplementy kolagenowe są ogólnie bezpieczne w użyciu i jeśli spożywasz je w odpowiedniej ilości to nie powinny powodować poważnych skutków ubocznych. Podsumowując, kolagen jest ogólnie bezpiecznym i nietoksycznym codziennym suplementem, przy czym większość ludzi nie doświadcza niepożądanych skutków ubocznych.

Jeśli jednak przedawkujesz kolagen, albo masz na niego nadwrażliwości to mogą pojawić się następujące skutki uboczne:

 1. Uczucie ciężkości w żołądku
 2. Rozwolnienie 
 3. Różnego rodzaju wypryski skórne
 4. Zgaga
 5. Dyskomfort żołądkowo-jelitowy,
 6. Alergia

Czy kolagen jest nam potrzebny?

Oczywiście, że kolagen jest nam potrzebny. Pomyśl o nim jak o kleju do ciała. Kolagen łączy wszystko, od naszych kości, skóry, mięśnie czy ścięgna. Kolagen naturalnie występuje w skórze właściwej, która jest naszą najgrubszą warstwą skóry złożoną z tkanki włóknistej i elastycznej. Kolagen stanowi bazę i prawdziwe „rusztowanie” dla komórek włosów, skóry i paznokci.

Czy nasze ciało produkuje kolagen?

Tak, nasze ciała mogą same wytwarzać kolagen. Im jesteśmy młodsi tym nasze ciała wytwarzają go więcej. Wraz z wiekiem jego produkcja się zmniejsza. Oczywiście również czynniki zewnętrzne mogą również ograniczać zdolność organizmu do produkcji kolagenu. Natomiast przyjmowanie odpowiednich suplementów kolagenowych może pomóc w dostarczeniu organizmowi elementów budulcowych do tworzenia nowego kolagenu.

Czy kolagen można dodawać do kawy? Czy kolage do picia przynosi efekty?

Zdecydowanie tak. Możesz dodawać kolagen do kawy. Badania potwierdziły, że kolagen ulega denaturacji, zmieniając swoją strukturę, już od 150 stopni Celsjusza. Kawa jest zazwyczaj parzona w temp. 85-95 stopniu, co czyni ją bezpieczną jako baza dla kolagenu.

Czy kolagen do picia jest dla mnie dobry?

Tak, jeśli wybierzesz kolagen w płynie dobrej jakości będzie on miał korzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Czy kolagen dobrze działa na stawy?

Tak, kolagen ma pozytywny wpływ na nasze stawy. Jego suplementacja ma na nie korzystny wpływ.

Czy wybrać kolagen w tabletkach czy w proszku aa może w płynie?

To zależy od twojego zapotrzebowania. Każdy kolagen będzie inny, to ważne żeby dobrać go pod swój organizm.

Jaki jest najlepiej przyswajalny kolagen na włosy i skórę?

Rynek oferuje kilkanaście rodzajów kolagenu. Uwarunkowania genetyczne, odżywianie czy inne czynniki zewnętrzne wpływają na nasze indywidualne zapotrzebowanie w ten magiczny składnik. Chcąc dobrać najlepszy kolagen powinnismy zdać się na eksperta w tej dziedzinie.

Kolagen na stawy

Kolagen zapewnia utrzymanie ruchomości stawów. Jest rozciągliwy i bardzo wytrzymały jednocześnie. Reguluje elastyczność strutów stawowych i jest niezbędny dla uzyskania pełnego zakresu ruchu stawu i utrzymania ich bezbolesnego funkcjonowania.  Wraz z wiekiem włókna kolagenowe zaczynają zanikać, co jest naturalnym procesem starzenia się organizmu. Dlatego stosowanie dobrej jakości kolagenu na stawy jest niezbędne do utrzymania zdrowych stawów po 25 roku życia.

Kolagen ryb czyli kolagen morski

Najcześciej kolagen naturalny jest pozyskiwany z ryb słodkowodnych. To on przypomina w budowie kolagen produkowany przez człowieka. Kolagen z ryb ma znacznie mniej zanieczyszczeń niż kolagen zwierzęcy. Kolagen rybi może być na tyle oczyszczony w procesie produkcji, że jego właściwości alergizujące są niemal zerowe. To dzięki temu suplementy z kolagenem z ryb morskich są coraz bardziej powszechne.

Niedobór kolagenu objawy:

 1. Sucha i pomarszczona skóra
 2. Łamliwe włosy i paznokcie
 3. Słabe kości
 4. Zapalenie stawów

Kolagen – sekret pięknej skóry

Białko młodości poszukiwane głównie przez kobiety, ale nie tylko. Kolagen, bo o nim mowa, to produkowane przez organizm białko, które stanowi 30% wszystkich białek ludzkich i główny składniki tkanki łącznej. Jest spoiwem łączącym ze sobą komórki. Kolagen to budulec skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy nawet rogówki oka.

Kolagen i jego podstawowe  funkcje

Ten magiczny składnik naszego organizmu nie bez powodu jest tak popularny. Pełni on szereg funkcji, które sprowadzają się efektu młodego i zdrowego wyglądu naszej skóry (i nie tylko, gdyż pozytywnie wpływa również na stawy):

 • utrzymuje gładkość, elastyczność, nawilżenie i dobre napięcie skóry,
 • zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów,
 • przyspiesza gojenie się ran i złamanych kości,
 • zapewnia elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawnia krążenie krwi,
 • chroni narządy wewnętrzne (nerki, żołądek, wątroba),
 • wspiera walkę z drobnoustrojami, toksynami i komórkami rakowymi.

Kolagen w proszku i płynie jakie są objawy jego braku

Niestety z wiekiem ilość kolagenu w naszym organizmie spada. Stąd pojawiają się zmarszczki, problemy ze stawami i krążeniem krwi. Z czasem objawy widać nie tylko na twarzy, ale również na szyi, a skóra staje się sucha i wiotka.  Zmniejszenie ilości kolagenu będzie powodować również problemy z osłabieniem i łamliwością włosów. Jest to naturalny proces wynikający z faktu, że komórki kolagenu obumierają, a nie są już wytwarzane w takiej ilości jak wcześniej. Przyczyniają się do tego również czynniki zewnętrzne jak stres, toksyny, brak ochrony przed promieniami słonecznymi oraz zanieczyszczenie powietrza.

Kolagen jakie są jego naturalne źródła

Kolagen możemy znaleźć w jedzeniu pochodzenia zwierzęcego. Jego dobrym źródłem będą:

 • żelatyna spożywcza,
 • galaretka,
 • kurze łapki,

Warto zwrócić uwagę nie tylko na egzogenne źródła kolagenu, ale możemy poprawić również syntezę kolagenu w naszym organizmie. W tym celu warto uzupełniać dietę w witaminę C. Znajdziemy ją w owocach (truskawki, kiwi, owoce cytrusowe), warzywach (kalafior, brokuł, kapusta, papryka).

Kolejnym składnikiem, który będzie miał znaczenie w walce o naturalny kolagen będzie witamina E, która przeciwdziała sztywnieniu włókiem kolagenowych.

Nie zapominajmy również o właściwym nawodnieniu skóry. Zgodnie z zaleceniami specjalistów powinniśmy pić minimum 1,5l płynów dziennie.

Podsumowując, badania naukowe potwierdzają, że kolagen jest niezbędny do naszego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z wiekiem ubywa nam kolagenu dlatego warto go suplementować. Należy też pamiętać o zdrowej diecie, którą możecie zapewnić dzięki marce MójCatering. Ten najlepszy catering dietetyczny w Warszawie oferuje kilkanaście zbilansowanych diet, które dojada do Was na koniec Polski.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Obniżanie indeksu glikemicznego – jak to zrobić?
Obiad o niskim indeksie glikemicznym – przepisy
Soki o niskim indeksie glikemicznym – jakie pić?
Kolacja o niskim indeksie glikemicznym – przepisy
Posiłki o niskim indeksie glikemicznym – jak je komponować?
Przekąski o niskim indeksie glikemicznym – przepisy
Zupy o niskim indeksie glikemicznym – przepisy
Słodycze o niskim indeksie glikemicznym – jakie wybrać?
Wysoki indeks glikemiczny – lista produktów
Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym – pomysły

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia G.
Gość
Kasia G.
1 rok temu

Zawsze się zastanawiałam czy wybrać kolagen do picia czy kolagen w proszku. Lekarz powiedział, żebym kupiła najlepszy kolagen na stawy i dzięki temu artykułowi wiem co robić.

Jaśka
Gość
Jaśka
1 rok temu

Tylko pytanie jest takie czy kolagen w rybach słodkowodnych będzie lepszy czy taki z ryb morskich? Z tego co widzę w aptekach to najcześciej jest kolagen morski

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta pudełkowa z rybami

Dieta Wegetariańska z rybami

Idealne połączenie zbilansowanej diety bezmięsnej z rybami. Jadłospis stworzony jest przez zespół wykwali...