jak zmotywować kogoś do odchudzania
Powrót do bloga

Motywacja do odchudzania – jak skutecznie się motywować?

Nadwaga to problem, który dotyczy trzech na pięciu dorosłych Polaków. Z kolei z otyłością boryka się już jedna na trzy osoby. W niechlubnym rankingu najbardziej otyłych społeczeństw zajmujemy 6 miejsce w Europie. Jesteśmy tuż za Wielką Brytanią, Irlandią, Czechami, Hiszpanią i Grecją. Choć wielu ludzi bagatelizuje problem, który realnie wpływa na jakość codziennego życia, część zmagających się ze wstydliwym problemem regularnie podejmuje próby walki z nadwagą. Niestety ponad połowa prób związanych ze zmianą sylwetki kończy się klęską, m.in. ze względu na złe podejście do tematu odchudzania, brak motywacji w odchudzaniu i przekonanie, że dieta odchudzająca, aby być skuteczna, musi być jałowa, niesmaczna i skrajnie nisko kaloryczna. W niniejszym artykule skupimy się na tym, skąd czerpać motywację do odchudzania, aby przejść bez problemu cały proces powrotu do prawidłowej wagi.

 

Jak się zmotywować do odchudzania?

Najczęstszą motywacją do odchudzania jest chęć pozbycia się uciążliwego balastu w postaci tkanki tłuszczowej, redukcja masy ciała i wizja atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki. Atrakcyjny wygląd w lustrze, zachwyt rodziny i przyjaciół, są motywacją do odchudzania dla tysięcy osób rozpoczynających odchudzanie. Choć każda motywacja do odchudzania jest dobra, bo utrata kilogramów przełoży się na poprawę zdrowia, zwiększenie wydolności organizmu i układu krążeniowo-oddechowego to nie wszyscy wiedzą, że to proces czasochłonny. Długi czas potrzebny na skuteczną redukcję to jedna z najczęstszych przyczyn porzucania postanowień o odchudzaniu. Dlatego oprócz poklasku rodziny i znajomych, warto znaleźć inne powody, dla których warto się odchudzać. Redukując kilogramy, sprawiasz, że cały Twój organizm funkcjonuje lepiej, sprawniej i wydajniej, a ponadto:

Sprawdzone sposoby na motywację do odchudzania:

1.     Odzyskasz utracone na skutek złej diety i nadwagi zdrowie, a także będziesz żyć dłużej.

Nadwaga i otyłość wywołują wiele chorób, które nie tylko wpływają na jakość życia dnia codziennego, ale także na jego długość. Redukując kilogramy, zmniejszasz ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, bezdechu sennego, udaru i chorób układu sercowo-naczyniowego. Według badań ludzie z unormowaną wagą żyją dłużej, ich jakość życia jest nieporównywalnie lepsza, a odtłuszczona sylwetka pozwala na dłuższe zachowanie pełnej sprawności i samodzielności w wieku starczym.

2.     Zwiększasz lepsze ogólne samopoczucie.

Oprócz zmiany wagi, poprawy kondycji wytrzymałości i siły, motywacją do odchudzania może być poprawa kondycji psychicznej. Z badań wynika, że nadwaga i ogólna zła kondycja ciała, może być powodem depresji. Z opinii naszych klientów wiemy, że redukcja tkanki tłuszczowej poprawia zdrowie psychiczne i sprawia, że przez życie idą nie tylko lżejszym krokiem, ale też z większą pewnością siebie i wolnym od zmartwień umysłem.

3.     Zwiększysz atrakcyjność i szansę na poznanie drugiej połówki.

Bez wątpienia szeroko pojęte wnętrze, dobre wychowanie i poczucie humoru to cechy, które długoterminowo decydują o powodzeniu w relacjach damsko-męskich. Jednak prosząc o numer na mieście, to zazwyczaj wygląd decyduje o skuteczności podrywu. Z atrakcyjną sylwetką zwiększasz szansę na skuteczny podryw. Warto również dodać, że Twoją drugą połówkę uwiodą przygotowane przez Ciebie dietetyczne obiady odchudzające, stojące za sukcesem Twojej przemiany.

4.     Poprawisz swoją sytuację na rynku pracy.

Żyjemy w czasach, gdzie bez przerwy jesteśmy oceniani na podstawie wyglądu, nie inaczej jest na rynku pracy. Osoby z zadbaną sylwetką, promienną skórą i atrakcyjnym wyglądem, znacznie łatwiej odnajdują się na rynku pracy. Odtłuszczoną sylwetkę, promienną i zdrową skórę, włosy i paznokcie zapewni Ci m.in. wegetariańska dieta odchudzająca, która swoją skutecznością i smakiem, podbiła serca i żołądki tysięcy ludzi na całym świecie.

To tylko kilka z powodów, dla których warto się odchudzać. Każdego kto będzie rozpoczynał ten żmudny proces do zmiany będzie motywować co innego. W każdej diecie pojawia się moment, w którym zadajemy sobie pytanie „po co to wszystko?”. Warto wtedy przypomnieć sobie, co zmotywowało nas do rozpoczęcia odchudzania i uspokoić myśli. Wizja, która towarzyszyła nam podczas rozpoczęcia odchudzania, pomoże ustawić nasz umysł na właściwe tory i kontynuować drogę do wyznaczonego celu. Jeśli podczas diety przychodzi moment, w którym masz niepohamowaną ochotę na coś, co nie wpisuje się w ramy zdrowej diety, zjedz zdrowy deser, dietetyczną przekąskę lub napij się wody. Wpływ wody na odchudzanie został potwierdzony wieloma badaniami. Woda zapełni Twój żołądek i zredukuje ochotę na niezdrowe przekąski.

Jak zmotywować kogoś do odchudzania?

Motywacji do odchudzania nie należy mylić z nachalnym przekonywaniem. Decyzja o odchudzaniu musi być podjęta samodzielnie, wymuszona prawie na pewno skończy się klęską. Nie oznacza to, że nie możemy zmotywować kogoś do zmiany nawyków żywieniowych i redukcji wagi. Aby skutecznie motywować do odchudzania naszych bliskich, należy ich przede wszystkim słuchać, ponieważ nadwaga jest często konsekwencją radzenia sobie z:

•      niską samooceną

•      brakiem pewności siebie

•      brakiem wewnętrznej kontroli

•      słabej rozwiniętej umiejętności identyfikacji emocji

•      braku ukształtowanych w dzieciństwie wzorców żywieniowych

O ile niską samoocenę, pewność siebie i problem z identyfikacją emocji najlepiej przepracować z wykwalifikowanym terapeutą, to sami również możemy wspierać bliską osobę na diecie i skutecznie zmotywować ją do odchudzania. Warto pamiętać, że dieta odchudzająca to nie tylko mityczny ryż z kurczakiem. Odpowiednie desery na diecie to nie przestępstwo przekreślające miesiące dietetycznych starań. Na diecie można jeść smacznie, zdrowo i codziennie inaczej.

 

Jeśli chcesz skutecznie motywować do odchudzania to poza radą i ofertą pomocy w kwestii zmiany diety i wprowadzenia treningu, skup się również na pomocy w odnalezieniu indywidualnego powodu, dla którego warto zredukować wagę. Dla jednej osoby będzie to poprawa zdrowia, dla innej zwiększenie atrakcyjności i zwiększenie szans na wymarzone stanowisko w pracy, a jeszcze inną osobę zmotywuje do odchudzania fakt dłuższego życia i lepszej sprawności fizycznej, przekładający się na czerpanie większej radości z zabaw z ukochanymi dziećmi i wnukami.

Najlepsza motywacja do odchudzania

Najlepszą motywacją do odchudzania jest ta, która napędza Cię do zmiany nawyków żywieniowych. Nie ma znaczenia czy to wysportowana sylwetka i zdrowie, czy chęć dłuższego życia. Ważne jest to, aby motywacja była na tyle silna, żeby pomóc Ci wytrwać nawet w chwilach kryzysu, który towarzyszy większości diet redukcyjnych. Jest kilka sposobów, które wspomogą Twą motywację:

•      Zapisuj swoje postępy

Przed rozpoczęciem odchudzania zważ się i zmierz obwód klatki piersiowej, tali, bioder i ud, zapisz pomiary. Co 1-2 tygodnie mierz się i porównuj rezultaty. Pamiętaj, by pomiarów dokonywać na czczo.

•      Opowiedz o Twoim odchudzaniu znajomym i rodzinie

Powiadamiając o swojej walce z nadwagą bliskie Ci osoby, zdecydowanie trudniej będzie Ci zrezygnować, dodatkowo miłe słowa związane z redukcją kolejnych kilogramów napędzą Cię do dalszej walki z uciążliwymi kilogramami.

•      Stawiaj mikro cele

Do uzyskania wymarzonej sylwetki potrzeba sporo czasu. Schudnięcie 20 kg i zgubienie 15 cm w pasie to cele, których z pewnością nie zrealizujesz w miesiąc. Wyznaczaj sobie małe cele i na ich podstawie określaj skuteczność diety. Każdy centymetr i kilogram, dodatkowo zmotywuje Cię w drodze do osiągnięcia długoterminowego celu sylwetkowego.

•      Urozmaicaj posiłki i nagradzaj się za osiągnięte mikro cele

Spraw by Twoje posiłki nie były nudne i monotonne. Zmieniaj jadłospis, używaj nowych warzyw i owoców, dodawaj ulubione dodatki i spraw by gotowanie z przykrego obowiązku, stało się zabawą. Nagradzaj się dodatkowym zdrowym deserem lub jednorazowym zdrowym cheatmealem.

 

Jak zacząć się odchudzać poprzez motywację

Już wiesz jak zmotywować siebie i swoich bliskich do podjęcia walki z nadwagą. Niestety mobilizacja to nie wszystko, do skutecznej redukcji niezbędna jest prawidłowo skomponowana dieta z deficytem kalorycznym, która dostarczy wszystkich niezbędnych w diecie odchudzającej makro i mikro elementów. Jeśli nie wiesz, jak zacząć odchudzanie skorzystaj z diety pudełkowej. Catering dietetyczny jest sprawdzonym przez tysiące klientów sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów i dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. W gastronomii działamy od lat, naszymi dietami wspomogliśmy zmiany sylwetkowe tysięcy ludzi w całej Polsce, dzięki temu na przestrzeni lat staliśmy się najchętniej wybieranym cateringiem w kraju. Co stanowi o naszym sukcesie, rozpoznawalności i skuteczności naszych diet?

•      Wszystkie nasze diety przygotowujemy przy pomocy dietetyków i kucharzy, którzy z naszych diet wyeliminowali chemię, konserwanty i wzmacniacze smaku

•      Wyeliminowaliśmy outsourcing, dzięki temu możemy dać gwarancję nie tylko na smak i świeżość, a także na jakość i pochodzenie produktów wchodzących w skład naszych diet

•      Wsłuchujemy się w opinie, rozmawiamy z klientami, dzięki temu naszą ofertę na bieżąco aktualizujemy

•      Wprowadziliśmy elastyczny system zamówień, dzięki temu dobieranie diety i jej modyfikacje są dziecinnie proste. Wykonasz je o każdej porze dnia i nocy.

Do tego wszystkiego atrakcyjny cennik diet i szeroka sieć codziennych dostaw realizowanych na terenie 3000 miast w całej Polsce sprawi, że odchudzanie z nami to czysta, smaczna i zdrowa przyjemność. Nie zwlekaj i sprawdź pełną ofertę i wybierz najlepszą dietę dla siebie.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Efekty diety sokowej – przed i po zastosowaniu kuracji
Catering dietetyczny z wyborem menu
Adaptogeny co to dokładnie jest i czy są nam potrzebne?
Przepisy na obiady bez węglowodanów i niskowęglowodanowe
Proporcje w diecie niskowęglowodanowej
Twój Prywatny Kucharz w Mój Catering
Jak ograniczyć ilość spożywanych w diecie węglowodanów?
Jakie są produkty niskowęglowodanowe?
Jak przygotować się do diety sokowej – kilka prostych zasad
Jak wygląda dieta przy chorobie hashimoto?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tosia
Gość
Tosia
1 rok temu

Super artykuł! Motywacja do odchudzania przyda się każdemu:)

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Odchudzająca

Catering dietetyczny odchudzający MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zdrowa redukcja ...

Dieta Odchudzanie Wege

Catering dietetyczny odchudzający wegetariański MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zd...