jaki alkohol na keto
Powrót do bloga

Czy na diecie ketogenicznej można pić alkohol?

Dieta ketogeniczna stanowi restrykcyjną opcję żywieniową, która polega na znacznym ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów. Redukcja węglowodanów powoduje zmianę metabolizmu organizmu, który po przejściu w stan ketozy zaczyna czerpać energię z tłuszczów, a nie z cukrów. Dlatego też niezwykle ważne jest utrzymanie organizmu w stanie ketozy, aby osiągnąć zamierzone cele dietetyczne. Wiele osób zastanawiających się nad zmianą nawyków żywieniowych i przejściem na dietę keto zadaje pytanie, czy na ketogennej opcji żywieniowej można pić alkohol. Warto zaznaczyć, że napoje alkoholowe niezależnie od rodzaju trunku nie są wskazane przy żadnej diecie, której celem jest zredukowanie masy ciała, gdyż są stosunkowo wysokokaloryczne. Nie inaczej jest w przypadku diety ketogenicznej, której zasady opierają się o zminimalizowanie spożycia węglowodanów. Powstają jednak pytania, czy na diecie keto można pić alkohol? Jaki alkohol można pić przy diecie ketogennej? Już za chwilę rozwiejemy wszelkie wątpliwości między dietą ketogeniczną a alkoholem.

Dieta ketogeniczna a alkohol

Alkohol na diecie redukcyjnej, jak już wspomniano, nie jest wskazany. Dlatego też warto unikać napojów wysokoprocentowych na diecie ketogenicznej, Spowodowane jest to nie tylko kalorycznością różnego rodzaju trunków, ale również specyfiką diety ketogenicznej. Ketogenna opcja żywienia zakłada ograniczenie spożywania węglowodanów do minimum, posiłki bazują przede wszystkim na wysokiej jakości tłuszczach, które metabolizowane są w wątrobie. Dlatego też spożycie napojów wysokoprocentowych dodatkowo obciąża wątrobę. Jest to szczególnie istotne w procesie keto adaptacji, która jest ogromnym wyzwaniem metabolicznym dla organizmu. Etanol bowiem blokuje glukoneogenezę wątrobową, która jest niezwykle istotna podczas wchodzenia w ketozę. 

Sprawdź koniecznie: catering keto, jest pyszny!

Czy na diecie keto można pić alkohol?

Warto podkreślić, że na diecie ketogenicznej bezwzględnie zabronione jest picie kolorowych drinków, ponieważ mogą one zawierać nawet 30 gram cukru. Ilość ta znacznie przekracza normę dozwolonych węglowodanów spożywanych w ciągu dnia, dlatego też wypicie takiego alkoholowego napoju może wytrącić organizmu ze stanu ketozy, który odpowiada za przekształcanie tłuszczu w źródło energii, jakimi są ciała ketonowe. Sytuacja ta wiąże się bezpośrednio z koniecznością rozpoczęcia diety keto nowej na nowo, ponieważ staje się ona nieskuteczna. Picie wysokoprocentowych, słodkich drinków bowiem uniemożliwia osiągnięcie i utrzymanie przez organizm stanu ketozy. Należy również wskazać, że o ile określone rodzaje alkoholi są dopuszczalne, to podczas ketoadaptacji należy bezwzględnie wyeliminować alkohol z diety

Choć całkowite wykluczenie alkoholu przy diecie ketogenicznej jest zdecydowanie wskazane, to okazjonalne picie napojów alkoholowych w niewielkich ilościach po osiągnięciu ketozy jest dopuszczalne. Niemniej jednak należy pamiętać, by sięgać jedynie po właściwe gatunki i rodzaje alkoholi – niektóre z nich bowiem są dopuszczalne, inne zaś bezwzględnie zabronione na diecie z ograniczonym spożyciem węglowodanów.

Jaki alkohol można pić na diecie ketogenicznej?

Po osiągnięciu stanu adaptacji do diety ketogenicznej można włączyć określone napoje alkoholowe do diety w niewielkich ilościach. Na keto diecie zatem można spożywać czerwone lub białe wytrawne wino, whiskey, brandy, tequilę, wódkę, bądź spirytus. Alkohole te bowiem nie zawierają w swoim składzie dodatku cukru, dzięki czemu nie zaburzą stanu ketozy. Niemniej jednak warto sięgać po alkohole, które są względnie zdrowe, a należy do nich między innymi wytrawne czerwone wino.

Warto jednak wskazać, że niezależnie od rodzaju pitego alkoholu, każdy napój wysokoprocentowy jest składnikiem wysokoenergetycznym, który w rzeczywistości nie ma praktycznie żadnych składników odżywczych. Picie alkoholu nie wiąże się z dostarczeniem do organizmu witamin, niezbędnych minerałów, a także mikro- czy makroskładników. Należy zatem wskazać, że alkohol na diecie jest dostarczanie organizmowi jedynie pustych kalorii, które znacznie utrudniają osiągnięcie zamierzonego celu w postaci redukcji kilogramów i uzyskania wymarzonej sylwetki. Dodatkowo istnieje zależność między dietą keto a nerkami, które mogą być również dodatkowo obciążone przez spożywanie alkoholu.

Dieta ketogeniczna to wymagająca opcja żywieniowa, ale ścisłe stosowanie się do jej zasad wiąże się z osiągnięciem spektakularnych efektów. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że dieta ketogenna to rodzaj diety eliminacyjnej, która może prowadzić do pewnych niedoborów w składniki odżywcze oraz niezbędne minerały. Dlatego też osoby planujące przejść na ketogenną opcję żywienia powinny zadbać o odpowiednie suplementy na keto diecie. W odpowiednim bilansowaniu i komponowaniu składników pomocna może być profesjonalna dieta ketogeniczna. Jeśli jednak Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, ale występują przeciwwskazania do wdrożenia keto diety, warto zapoznać się z ofertą cateringu, by dobrać najlepszą dla siebie opcję żywieniową pozwalająca na redukcję kilogramów.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Węglowodany a odchudzanie – które jeść, a których unikać?
Ile kalorii dziennie żeby schudnąć – jak policzyć kaloryczność?
Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść, a czego nie?
Dieta oczyszczająca jelita – jak przygotować?
Co pić żeby schudnąć – rano i wieczorem
Aloes podczas odchudzania – jak stosować?
Picie pokrzywy a odchudzanie – jaki ma wpływ?
Kurkuma na odchudzanie – czy działa?
Ostropest plamisty – czy wspiera odchudzanie?
Nasiona chia a odchudzanie – czy działają?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...