Lekkostrawne obiady
Lekkostrawna dieta, określana również jako łatwostrawna, to zmodyfikowana codzienna opcja żywieniowa, która zalecana jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom z problemami trawiennymi, w okresie okołooperacyjnym, a także w czasie choroby. Stosowanie diety łatwostrawnej umożliwia złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oszczędzenie przewodu pokarmowego lub konkretnego, chorego narządu, przez co wpływa na poprawę stanu zdrowia. Zmodyfikowana opcja żywieniowa, czyli dieta lekkostrawna polega na odpowiednim doborze technik kulinarnych, które są stosowane w celu przygotowania zdrowych potraw. Zaleca się, aby potrawy obiadowe przyrządzane były metodami gotowania we wodzie, na parze, pieczenia w folii bądź w zamkniętym naczyniu żaroodpornym. Dzięki temu dania stają się bardziej przyswajalne i łatwiejsze nie tylko do skonsumowania, ale również do strawienia. Pojawiają się zatem pytania, jak przygotować lekkostrawny posiłek na obiad? Co serwować na obiad w diecie lekkostrawnej? Jakie są przepisy na lekkostrawne obiady?
Jeśli nie masz czasu na gotowanie to koniecznie sprawdź dietę lekkostrawną z naszej oferty, która została przygotowana przez zespół dietetyków taki sposób, żeby maksymalnie odżywić Twoje ciało i unormować pracę jelit.
Dieta lekkostrawna: dania na obiad. Jakie składniki uwzględnić?
Lekkostrawne dania obiadowe są delikatniejsze dla żołądka, ale również pełnowartościowe. Odpowiednie skomponowanie i zbilansowanie składników łatwostrawnej potrawy obiadowej umożliwia przygotowanie smacznego posiłku, który bogaty będzie w niezbędne witaminy i mikroelementy, odgrywających istotną rolę we właściwej pracy organizmu.
Bez względu na to, czy chcesz przyrządzić lekkostrawny obiad wegetariański, czy lekkostrawny posiłek z mięsem, musisz pamiętać, by wybierać produkty o krótkim i prostym składzie. Dzięki temu zyskasz pewność, że składniki, z których przygotujesz obiad, bogate są w wartości odżywcze, a także wolne są od sztucznych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na stan żołądka i jelit. Do przygotowania pełnowartościowego obiadu na diecie lekkostrawnej warto sięgać po kaszę jaglaną, owsianą lub gryczaną, ryż lub ziemniaki, a także kaszę, płatki, a także drobne makarony. Podstawą potrawy powinno być chude mięso z kurczaka, indyka lub królika, a także lekkie warzywa: marchew, brokuły, buraczki, sałata, czy pomidor.
Obiady lekkostrawne: kulinarne przepisy
Istnieje wiele przepisów kulinarnych w diecie lekkostrawnej na smaczne, lekkie i zdrowe obiady, dzięki czemu z pewnością nie zabraknie pomysłu na łatwostrawne danie. Ważne jest, aby przestrzegać produktów dozwolonych i zakazanych no łatwostrawnej diecie, by nie obciążyć żołądka. Poniżej przestawiamy kilka przepisów na obiad w diecie lekkostrawnej.
Indyk pieczony z warzywami i ziemniaczanym purée
Filet z indyka, około 500 g należy pokroić w grubsze paski, a następnie wrzucić do zamkniętego z jednej strony rękawa razem z pokrojoną w talarki marchewką (1 sztuka) oraz obraną cukinią (1/4 sztuki). Do środka należy wlać szklankę chudego bulionu, dorzucając kilka łodyżek natki pietruszki. Następnie trzeba zamknąć rękaw, przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w piekarniku rozgrzanym do ok. 180°C przez minimum 30-40 minut. W międzyczasie należy ugotować ziemniaki i rozgnieść je na purée dodając łyżeczkę świeżego masła. Purée podawać z upieczonym w piekarniku indykiem oraz warzywami.
Zupa krem z marchewki
Sześć marchewek, jeden duży ziemniak, białą część pora oraz niewielki seler należy umyć, obrać i pokroić w kostkę. Tak przygotowane warzywa należy dusić w garnku z dodatkiem wody oraz oliwy. Następnie do garnka należy dolać gorącej wody tak, by znalazło się w nim półtora litra. Na średnim ogniu warzywa należy gotować, by były miękkie, a następnie doprawić szczyptą solą, pieprzu oraz natką pietruszki. Tak przygotowaną zupę należy zmiksować blenderem i podawać z gotowanym ryżem.
Dorsz gotowany na parze z kuskusem i purée z włoszczyzny
Dorsza należy starannie umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie obsypać go odrobiną soli, suszonych przypraw oraz szczyptą pieprzu ziołowego lub cytrynowego. Tak przygotowaną rybę wkładamy do garnka do gotowania i gotujemy na parze przez około 15 min, do momentu, aż stanie się miękki. Lekkostrawne warzywa należy obrać i przygotować do gotowania na parze, po ugotowaniu należy dodać do warzyw łyżkę masła i doprawić je do smaku szczyptą soli i pieprzu, a na koniec dodać porcję świeżego, bardzo drobno posiekanego tymianku. Podawać z kaszą kuskus, którą należy zalać wrzątkiem i odczekać, aż spęcznieje, doprawiając odrobiną soli.
Lekkie dania to element zarówno lekkostrawnej diety dla dzieci, jak i dorosłych. Stosowana jest ona w okresach chorób, okołooperacyjnych, czy w przypadku problemów z żołądkiem lub jelitami. Wówczas nie należy stosować obciążających diet i ściśle stosować się do założeń diety lekkostrawnej. Dopiero po powrocie do zdrowia możliwy jest powrót do diety optymalnej lub odchudzającej diety odchudzającej bądź innej opcji żywieniowej np. lunch box catering.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Sałatki na odchudzanie – przepisy na odchudzające sałatki
Dietetyczne obiady odchudzające – pomysły na smaczne dania
Dieta przy przełyku Barretta – co jeść?
Dieta przy wrzodach żołądka i refluksie
Zapalenie przełyku – jaka dieta będzie odpowiednia?
Od czego zacząć odchudzanie – skuteczne sposoby
Picie wody a odchudzanie – jak to działa?
Dieta 1600 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 1800 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 3000 kcal – na masę lub redukcję
Zestaw Lekkostrawnie od MójCatering to specjalny rodzaj żywienia, który przede wszystkim ma na celu ułatw...