dieta sirt efekt
Powrót do bloga

Na czym polega dieta sirt? Sprawdź efekty i dozwolone produkty na diecie, którą stosowała Adele

Dieta sirt, znana również pod nazwą dieta sirtfood to inaczej sirtuinowa opcja żywieniowa, która stanowi jedną z najmodniejszych metod odchudzania. Sekret tej diety tkwi na aktywowaniu sirtuin, zwanych genami długowieczności. Na czym zatem polega dieta sirt? Jakie są efekty sirtuinowej opcji dietetycznej? Jakie produkty należy włączyć do codziennego jadłospisu? Co można jeść na diecie sirt? Ile można schudnąć na diecie sirtuinowej? Już za chwilę odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Dieta sirt znana jako sirtfood Adele

Dieta sirtfood zyskała w ostatnim czasie duże zainteresowanie, a to wszystko za sprawą brytyjskiej piosenkarki Adele, która dzięki niej schudła ponad 40 kilogramów. Spektakularny efekt odchudzający piosenkarki, która otwarcie deklarowała przestrzeganie diety, przełożył się na bezpośrednio na fakt, że wiele osób, dążących do osiągnięcia swojej wymarzonej sylwetki, podejmuje decyzję o przejściu na właśnie tę opcję żywieniową. Na czym polega dieta sirt?

Co to jest i na czym polega dieta sirtuinowa?

Dieta sirtuinowa to model żywienia, który został opracowany przez dwóch absolwentów Uniwersytetu w Surrey w Anglii – Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Sirtuinowa opcja żywieniowa polega na włączeniu do codziennego menu produktów będących aktywatorami sirtuin, czyli enzymów regulujących tempo starzenia się organizmu. Ma to bezpośredni wpływ na długość życia, ale również aktywację genów długowieczność. Białka należące do grupy SIR zlokalizowane są w komórkach ustroju – jądrze, cytoplazmie i mitochondrium

Enzymy SIR aktywowane przez wprowadzenie do diety określonych produktów, wpływają na procesy zachodzące w tkankach o dużym znaczeniu metabolicznym, czyli trzustce, wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Okazuje się, że aktywacja enzymów SIRT wiąże się bezpośrednio z deficytem energetycznym, dlatego też podstawowym założeniem na diecie sirtfood jest ograniczenie spożywanych kalorii. Równie ważne jest włączenie do diety koktajli sirtuinowych, a także spożywanie produktów bogatych w aktywatory sirtuin.

Istotnym założeniem diety sirtfoood jest wdrożenie odpowiednich produktów do codziennego menu, a nie eliminacja konkretnych artykułów spożywczych. Takie podejście ma zagwarantować efektywność, ale również łatwiejsze wprowadzenie nowej opcji żywieniowej w życie.

Efekty na diecie sirtfood

Dieta sirtfood pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów odchudzania. Sirtuinowa opcja żywieniowa umożliwia zrzucenie około 3 kilogramów w pierwszych etapach diety. Warto jednak wskazać, że efekt ten podyktowany jest przede wszystkim obniżoną kalorycznością posiłków. Co więcej, jest wynikiem uszczuplenia zasobów glikogenu oraz wody w ciele, a także pozbyciem się zalegającej treści jelitowej z przewodu pokarmowego. Pierwszy etap diety sirt zakłada duże restrykcje kaloryczne, które obejmują około 40-50 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. W dłuższej perspektywie taki deficyt kaloryczny może prowadzić do efektu jojo. Dlatego wdrażając dietę sirt należy ściśle stosować się do założeń diety i nie przedłużać okresu restrykcji kalorycznych. Dodatkowo aktywowane w diecie sirtuiny, które określane są genami długowieczności, wpływają na polepszenie kondycji skóry. Efekty diety widoczne są już po miesiącu.

Dozwolone produkty na diecie sirt

Dieta sirt to model żywieniowy, który polega na wdrożeniu odpowiednich produktów do jadłospisu, a nie eliminacji konkretnych artykułów spożywczych. Dlatego też na diecie sirt nie ma produktów, które należy wykluczyć z menu. Niemniej jednak jadłospis powinien być bogaty w owoce, warzywa i przyprawy będące aktywatorami sirtuin. Co ważne, na diecie sirt wskazane jest jedzenie nieprzetworzonych, pełnowartościowych i bezglutenowych produktów spożywczych, które polecane są nie tylko osobom chcącym zredukować swoją wagę ciała, ale również wszystkim, którzy chcą zacząć się zdrowo odżywiać. Na diecie sirtuinowej, według jej twórców, w jadłospisie nie powinno zabraknąć poniższych produktów:

 • selera naciowego z liśćmi
 • pietruszki
 • lubczyku
 • papryczki chilli
 • gryki
 • kaparów
 • kakao
 • kawy
 • zielonej herbaty
 • jarmużu
 • daktyli Medjool
 • czerwonej cykorii
 • czerwonej cebuli
 • soi
 • rukoli
 • jagód
 • zielonych jabłek
 • kiwi
 • truskawek
 • kurkumy
 • imbiru
 • buraków
 • mango
 • nasion sezamu
 • orzechów włoskie 
 • oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • czerwonego wina.

Na diecie sirfood można spożywać mięso, biały ser i inne produkty będące elementami tradycyjnego modelu żywienia, ale warto zachować w diecie jak najwięcej produktów będących aktywatorami sirtuin.

Pudełkowa dieta sirt

Dieta sirtuinowa to model żywieniowy składający się z czterech etapów, które różnią się między soba kalorycznością oraz produktami włączonymi do jadłospisu. Dlatego też wdrożenie i kontynuowanie diety może okazać się nieco problematyczne ze względu na konieczność liczenia kalorii i odpowiedni dobór produktów. Rozwiązaniem wówczas jest skorzystanie z diety pudełkowej sirt. W ramach cateringu dietetycznego otrzymasz cztery posiłki, które będą się składały z koktajli i posiłków stałych w różnej proporcji w zależności od etapu diety. Decydując się na dietę pudełkową sirtfood zyskasz również pomysły na przepisy na diecie sirt, które wykorzystasz, kiedy catering nie będzie Ci już potrzebny.

Dieta sirt to wariant żywieniowy, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami i świetnymi efektami przed i po. Niemniej jednak zadowalające rezultaty pozwalają osiągnąć również inne, mniej restrykcyjnych diety. W tym znaczeniu można zdecydować się na dietę optymalną, pozwalającą na wdrożenie regularnych posiłków do codziennego jadłospisu, dietę odchudzającą umożliwiającą zredukowanie swojej wagi, czy dietę pudełkową do biura, będącą doskonałą opcją żywieniową dla zapracowanych osób, które potrzebują dobrze zbilansowanych posiłków do pracy.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dietetyczne ciasto – pomysły na pyszne ciasta
Kawa z cytryną na odchudzanie – czy działa?
Dietetyczne śniadania do pracy – co ze sobą zabrać?
Dietetyczne śniadania – co jeść przy odchudzaniu?
Czerwona herbata na odchudzanie – jak stosować ?
Dieta odchudzająca dla mężczyzn – jak zacząć?
Oferta świąteczna cateringu
Motywacja do odchudzania – jak skutecznie się motywować?
Dietetyczna kolacja – przepisy i inspiracje
Alkohol a odchudzanie – jak alkohol wpływa na dietę?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta odchudzająca sirt food

SirtFood

Dieta Sirtfood to prawdziwa rewolucja nie tylko na rynku cateringów diet pudełkowych, ale i na całym świe...